REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Neuromodulacja. Skuteczny sposób w leczeniu OAB

Neuromodulacja jest formą terapii stosowaną m. in. przy zespole pęcherza nadreaktywnego (OAB). Celem tego zabiegu jest unerwienie pęcherza moczowego i/lub zwieracza cewki moczowej poprzez wykorzystanie prądu elektrycznego. Pierwszy tego typu zabieg został wykonany w latach 80-tych ubiegło wieku, a jego powodzenie potwierdziło skuteczność tej metody w leczeniu OAB.

Wykonanie neuromodulacji gwarantuje całkowite wyleczenie lub znaczną redukcję objawów pęcherza nadreaktwnego. Z badań wynika, że wśród pacjentów poddanych tej metodzie leczenia odnotowano 75 procentową skuteczność, w postaci zupełnego ustąpienia objawów OAB. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może poddać się zabiegowi, głównymi przeciwwskazaniami do jego przeprowadzenia jest głównie: wysiłkowe nietrzymanie moczu, uraz rdzenia kręgowego, postępujące choroby neurologiczne, ciąża oraz wiek poniżej 16 lat.

Mimo, że zabieg neuromodulacji w Europie jest powszechnie stosowaną metodą leczenia nietrzymania moczu już od lat, to w Polsce nadal żadna placówka medyczna nie przeprowadza tego typu operacji. Osoby pragnące skorzystać z terapii, zmuszone są udać się do szpitala poza granicami naszego kraju.

Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy nt. neuromodulacji, zachęcamy do przeczytania artykułu pt.: NEUROMODULACJA – wskazania do terapii w 45. numerze Kwartalnika NTM.

Skip to content