REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Neuromodulacja krzyżowa

Już w starożytnym Rzymie odkryto lecznicze działanie prądu elektrycznego. Wówczas do leczenia różnych bólów wykorzystywano prąd wytwarzany przez „elektryczną rybę” – drętwę. W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi techniki prąd elektryczny może łagodzić objawy dużej liczby chorób dotykających różne części ludzkiego ciała. Wszczepienie neurostymulatora może mieć korzystny wpływ również na zminimalizowanie objawów nietrzymania moczu.

Co to jest InterStim?

Neuromodulacja unerwienia pęcherza moczowego i/lub zwieracza cewki moczowej ma zastosowanie w leczeniu przypadków naglącego nietrzymania moczu, zespołów bólowych miednicy i dysfunkcji mikcyjnych, które są oporne na standardową farmakoterapię i terapię z zastosowaniem neurotoksyn.

Terapia InterStim (określana także jako stymulacja nerwów krzyżowych lub neuromodulacja krzyżowa) polega na wszczepieniu niewielkiego stymulatora (InterStim), który wysyła impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych. Pomaga to przywrócić prawidłową aktywność nerwów, które odpowiadają za kontrolę czynności dolnych dróg moczowych i dna miednicy. Najnowsze badania wykazały również, że neuromodulacja krzyżowa działa też na ośrodki w mózgu, które odpowiadają za kontrolę czynności pęcherza moczowego.

Neuromodulacja InterStim może wyeliminować lub znacznie zredukować objawy u pacjentów z:

Skuteczność

Źródło: materiały informacyjne producenta

Terapia InterStim to bezpieczny i minimalnie inwazyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który wykazuje zdecydowanie mniejszą ilość działań niepożądanych niż większość leków. Metodę tą najlepiej zacząć stosować na wczesnym etapie leczenia, po niepowodzeniu farmakoterapii OAB (gdy objawy nie ustępują w ciągu 8-12 tygodni).

Jak wygląda system InterStim?

System ten składa się z następujących elementów:

Budowa stymulatora, który jest niewiele większy niż moneta 2 euro, wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego metalu (tytanu).

Terapia InterStim obejmuje 2 etapy: fazę testową i fazę wszczepienia.

Początkowo pacjenci mogą odczuwać jedynie delikatne łaskotanie w okolicy miednicy (pochwa, krocze lub odbyt) lub w paluchu stopy, do którego łatwo można się przyzwyczaić. Świadomość posiadania wszczepionego urządzenia będzie maleć, a w końcu pacjent może nawet o nim zapomnieć. Terapia pomaga przywrócić normalną pracę nerwów.

Dzięki temu ustępują dolegliwości związane z objawami pęcherza nadreatywnego również nietrzymania moczu w typie mokrym OAB. Bateria neurostymulatora ulega wyczerpaniu zazwyczaj po 4-6 latach użytkowania w zależności od napięcia prądu jaki generuje stymulator, aby uzyskać zmniejszenie objawów OAB. Pacjent może wówczas zaobserwować nawrót objawów. Jest to zjawisko normalne i nie stanowi podstaw do obaw. Należy wówczas możliwie szybko skonsultować się z lekarzem, który dokona wymiany neurostymulatora.

Jak działa system InterStim?

Po powrocie do domu pacjent może stopniowo wracać do aktywności. Używanie systemu InterStim jest niewidoczne dla innych osób i bezbolesne. Początkowo pacjenci mogą odczuwać jedynie delikatne łaskotanie w okolicy miednicy (pochwa, krocze lub odbyt) lub w paluchu stopy, do którego łatwo można się przyzwyczaić.

Świadomość wszczepionego neurostymulatora z czasem się zmniejsza, tak że pacjent może zupełnie nie odczuwać jego obecności. Wizytę kontrolną w celu sprawdzenia skuteczności parametrów stymulacji oraz ich ewentualnego skorygowania zazwyczaj przeprowadza się 1 miesiąc po zabiegu wszczepienia.

Czasem do dokładnego ustawienia koniecznych jest kilka wizyt w okresie pierwszych 3 miesięcy. Neurostymulator działa w sposób ciągły (przez całą dobę) przez wiele lat. Po kilku latach bateria neurostymulatora ulegnie wyczerpaniu. Pacjent może wówczas zaobserwować nawrót objawów. Jest to zjawisko normalne i nie stanowi podstaw do obaw. Należy wówczas możliwie szybko skonsultować się z lekarzem, który dokona wymiany neurostymulatora.

Od 1 kwietnia 2019 roku neuromodulacja krzyżowa jest w pełni dostępna jako świadczenie gwarantowane na oddziałach urologicznych i ginekologicznych.

Poniżej prezentujemy listę placówek szpitalnych przygotowanych do wykonywania neuromodulacji krzyżowej.

neuromodulacja, tabela, placówki, lista, szpitale, Warszawa, Łódź, Kraków, Chorzów, Bydgoszcz
Źródło: Kwartalnik NTM

Więcej informacji na stronie www.medtronic.pl.

Skip to content