Negatywna rekomendacja dla programu ?Zdrowie intymne? we Wrocławiu
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji negatywnie opiniuje projekt programu polityki zdrowotnej ?Rozszerzenie dostępu do świadczeń zdrowotnych z zakresu ginekologii i urologii dla mieszkańców Wrocławia pn. „Zdrowie intymne”.
W uzasadnieniu czytamy m.in., że przesłany projekt zawiera niespójności oraz liczne braki i uchybienia, co uniemożliwia jego pozytywne zaopiniowanie. Wskazano m.in. na:
Brak opisu liczebności grupy docelowej, co rzutuje na wysokość budżetu.
Niezasadne zastosowanie w badanej grupie testu PSA, który nie powinien być wykorzystywany jako test przesiewowy w populacji bezobjawowej.
Brak informacji szczegółowych na temat szkoleń dla personelu. Brak informacji o edukacji grupowej dotyczącej zaburzeń nietrzymania moczu, konsultacji z dietetykiem, warsztatów grupowych z psychologiem.
Zbyt ogólnikowo przedstawione działania „Intymnego Telefonu Zaufania” oraz „Indywidualnego Planu Specjalistycznej Opieki Medycznej” przedstawiono ogólnikowo.
Nie określono dokładnego zakresu problemów zdrowotnych mogących być przedmiotem interwencji realizowanych w module „Zdrowie intymne”. Mowa o takich interwencjach jak konsultacje lekarskie czy badania USG. Nie sprecyzowano także celu wykonywania badań USG w ramach diagnostyki chorób wenerycznych.
Zbyt ogólnie opisano sposób udzielania świadczeń co rzutuje, jak uzasadnia prezes Agencji na ostateczne obciążenia ze strony NFZ.
Informacje o wysokości kosztów przypadających na jednego uczestnika przedstawiono w nieprzejrzysty sposób.