Podczas konferencji poświęconej nowej kampanii społecznej „Rak Chadza Wspak” podkreślano ogromne znaczenie profilaktyki raka piersi, jelita i nowotworów ginekologicznych.
– Rak piersi doskonale wpisuje się w literę profilaktyki, jest chorobą bardzo częstą – co czwarty nowotwór u polskich kobiet to jest rak piersi – i odpowiada za 15 procent zgonów kobiet z powodów nowotworowych. Młode kobiety są bardzo dotknięte wszystkimi nowotworami, w tym rakiem piersi: wśród kobiet między 24. a 65. rokiem życia około 40 procent zgonów jest spowodowana nowotworami – zwrócił uwagę profesor Rafał Matkowski, kierownik Centrum Chorób Piersi – Breast Unit z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.
A tam gdzie nie ma bardzo skutecznej profilaktyki pierwotnej, lekarze nie są w stanie zrobić wiele, żeby uniknąć zachorowania. Badania wskazują, że uczestnictwo w programach przesiewowych zmniejsza ryzyko zgonu z powodu tego nowotworu o 30 procent. Niestety, w Polsce zgłaszalność do programów badań przesiewowych jest bardzo niska.
Prof. Marek Bębenek, kierownik Centrum Nowotworów Przewodu Pokarmowego DCOPiH, zwrócił uwagę, że rak jelita grubego również jest diagnozowany bardzo późno.
– Pacjenci zgłaszają się w bardzo wysokich stopniach zaawansowania: 70 proc. stanowi trzeci i czwarty stopień, w którym wyleczalność jest już dość słaba, grubo poniżej 50 proc., natomiast w pierwszych stopniach zaawansowania można osiągnąć praktycznie stuprocentowe wyleczenie – zauważył. Kolonoskopia jest podstawowym badaniem, który umożliwia wykrycie najwcześniejszych form nowotworu – a właściwie jeszcze nie nowotworu, tylko polipów gruczołowych, na których podłożu rozwija się sam rak. Rozwój raka jelita grubego z polipa trwa około 10 lat i odbywa się zupełnie bezobjawowo.
inwazyjnego raka szyjki macicy spada. Jednak daleko nam do poziomów, które osiągnęły kraje bardziej doświadczone w programach profilaktycznych. Polskie programy konstruuje się podobnie, dostęp do badań profilaktycznych jest całkowicie bezpłatny, ale zgłaszalność jest bardzo zła.
W 2022 roku ruszyła kolejna inicjatywa organizowana wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii. Od marca po Dolnym Śląsku jeździ cytobus. Z jego usług skorzystało już ponad 400 pań. W akcję włączyło się wiele instytucji, między innymi: Komenda Wojewódzka Policji, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki i wiele samorządów, na których zaproszenie cytobus przyjeżdża i jest do dyspozycji. Urząd przeprowadza także rozmowy z dużymi firmami na Dolnym Śląsku, żeby pracownicy mogli z tych badań korzystać – najlepiej w godzinach pracy.
Źródło: Rynek Zdrowia