REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Najważniejsza jest profilaktyka. Nowotwory piersi, jelita i ginekologiczne

Podczas konferencji poświęconej nowej kampanii społecznej „Rak Chadza Wspak” podkreślano ogromne znaczenie profilaktyki raka piersi, jelita i nowotworów ginekologicznych.

Brakuje skutecznej profilaktyki raka piersi

– Rak piersi doskonale wpisuje się w literę profilaktyki, jest chorobą bardzo częstą – co czwarty nowotwór u polskich kobiet to jest rak piersi – i odpowiada za 15 procent zgonów kobiet z powodów nowotworowych. Młode kobiety są bardzo dotknięte wszystkimi nowotworami, w tym rakiem piersi: wśród kobiet między 24. a 65. rokiem życia około 40 procent zgonów jest spowodowana nowotworami – zwrócił uwagę profesor Rafał Matkowski, kierownik Centrum Chorób Piersi – Breast Unit z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

A tam gdzie nie ma bardzo skutecznej profilaktyki pierwotnej, lekarze nie są w stanie zrobić wiele, żeby uniknąć zachorowania. Badania wskazują, że uczestnictwo w programach przesiewowych zmniejsza ryzyko zgonu z powodu tego nowotworu o 30 procent. Niestety, w Polsce zgłaszalność do programów badań przesiewowych jest bardzo niska.

Rak jelita grubego

Prof. Marek Bębenek, kierownik Centrum Nowotworów Przewodu Pokarmowego DCOPiH, zwrócił uwagę, że rak jelita grubego również jest diagnozowany bardzo późno.

– Pacjenci zgłaszają się w bardzo wysokich stopniach zaawansowania: 70 proc. stanowi trzeci i czwarty stopień, w którym wyleczalność jest już dość słaba, grubo poniżej 50 proc., natomiast w pierwszych stopniach zaawansowania można osiągnąć praktycznie stuprocentowe wyleczenie – zauważył. Kolonoskopia jest podstawowym badaniem, który umożliwia wykrycie najwcześniejszych form nowotworu – a właściwie jeszcze nie nowotworu, tylko polipów gruczołowych, na których podłożu rozwija się sam rak. Rozwój raka jelita grubego z polipa trwa około 10 lat i odbywa się zupełnie bezobjawowo.

Zgłaszalność na badania pod kątem raka szyjki macicy jest w Polsce bardzo zła

inwazyjnego raka szyjki macicy spada. Jednak daleko nam do poziomów, które osiągnęły kraje bardziej doświadczone w programach profilaktycznych. Polskie programy konstruuje się podobnie, dostęp do badań profilaktycznych jest całkowicie bezpłatny, ale zgłaszalność jest bardzo zła.

W 2022 roku ruszyła kolejna inicjatywa organizowana wspólnie z Dolnośląskim Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii. Od marca po Dolnym Śląsku jeździ cytobus. Z jego usług skorzystało już ponad 400 pań. W akcję włączyło się wiele instytucji, między innymi: Komenda Wojewódzka Policji, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki i wiele samorządów, na których zaproszenie cytobus przyjeżdża i jest do dyspozycji. Urząd przeprowadza także rozmowy z dużymi firmami na Dolnym Śląsku, żeby pracownicy mogli z tych badań korzystać – najlepiej w godzinach pracy.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content