REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Na sejmowej komisji o zaopatrzeniu ortopedycznym i pomocniczym

Tematem jednego z zeszłorocznych posiedzeń Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, była kwestia dotycząca zakresu rehabilitacji i zaopatrzenia w sprzęt specjalistyczny osób z niepełnosprawnościami, w tym rozporządzenia regulującego zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

W posiedzeniu udział wzięli m.in.: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, Jarosław Duda sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wraz ze współpracownikami, Leszek Szalak p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia wraz ze współpracownikami, Wojciech Skiba prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wraz ze współpracownikami, Elżbieta Łopacińska członek zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Janina Pszczółkowska zastępca prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz ze współpracownikami, Aleksander Waszkielewicz prezes Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego oraz posłowie różnych opcji politycznych.

Podczas spotkania dyskutowano o różnych aspektach pomocy państwa osobom niepełnosprawnym. Wśród omawianych tematów nie zabrakło miejsca na dyskusję nt. rozrządzenia ministra zdrowia regulującego zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Dokument ten jest jednym z aktów wykonawczych do ustawy refundacyjnej i zgodnie z nią powinien być znowelizowany do końca 2013 roku. Pomimo zbliżającego się terminu nowelizacji rozporządzenia resort zdrowia nie opublikował dotychczas żadnego projektu, który byłby poddany pod konsultacje społeczne.

Obecny na posiedzeniu poseł PO Marek Plura zwrócił uwagę, że obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia zawiera limity sprzed kilkunastu lat, które nie są adekwatne do rzeczywistych cen wyrobów medycznych. Według posła PO rozporządzenie w niezmienionej formie funkcjonuje już przez kilkanaście lat, a jedyna zasadnicza zmiana jak się dokonała się w przeciągu tego okresu, to nałożony na wyroby medyczne podatek VAT, który spowodował wzrost ich cen.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele NFZ odpowiadając na liczne pytania związane z zasadą refundacji środków pomocniczych i przedmiotów ortopedycznych wielokrotnie podkreślali, że instytucja Narodowego Fundusz Zdrowia pełni wyłącznie funkcję płatnika. Za merytorykę odpowiada natomiast resort zdrowia. NFZ ze swojej strony, jako płatnik, może zwracać się do ministerstwa z różnymi propozycjami, ale to w gestii resortu jest wprowadzanie do rozporządzenia nowych przedmiotów oraz ich ponowna, ewentualna wycena.

Kwestia braku nowelizacji rozporządzenia coraz częściej pojawia się w dyskusjach politycznych, być może fakt ten sprawi, że Ministerstwo Zdrowia przyspieszy prace nad jego nowelizacją. Na zmiany w rozporządzeniu czekają również osoby z nietrzymaniem moczu, dla których obecne limity refundacyjne środków aborcyjnych od wielu lat są niewystarczające.

Skip to content