REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Ministerstwo Zdrowia odpowiada na interpelacje poselskie w sprawie metod terapeutycznych NTM

W ramach interpelacji poselskich poseł Beaty Małeckiej-Libery (PO) oraz posła Marka Rucińskiego (Nowoczesna.), skierowanych do Ministra Zdrowia w lipcu bieżącego roku, poruszony został temat dostępności polskich pacjentów do nowoczesnych terapii w leczeniu nietrzymania moczu – zarówno neuromodulacji nerwów krzyżowych dla pacjentów cierpiących na ciężkie postacie NTM, jak i substancji leczniczych nowej generacji – np. mirabegonu, darifenacyny, dla pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego. Obecnie, pacjenci w Polsce nie mogą skorzystać z refundacji neuromodulacji nerwów krzyżowych, natomiast na liście leków refundowanych znajdują się leki zawierające tylko dwie substancje lecznicze – tolterodynę i solifenacynę.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz, odnosząc się do kwestii neuromodulacji krzyżowej, poinformował, że aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad zakwalifikowaniem świadczenia neuromodulacji krzyżowej jako świadczenia gwarantowanego. Jednocześnie, przekazana została informacja, że Minister Zdrowia w chwili obecnej proceduje ponad 40 wniosków o implementacje nowego świadczenia jako świadczenia gwarantowanego, co za tym idzie nie jest możliwa jednoznaczna odpowiedź dot. terminu wprowadzenia przedmiotowych rozwiązań.

Dodatkowo, w odniesieniu do kwestii leków refundowanych stosowanych w zespole pęcherza nadreaktywnego, przekazana została informacja, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek dla produktu leczniczego Betmiga (mirabegron). Aktualnie decyzja pozytywna lub negatywna w przedmiotowej sprawie nie została jeszcze wydana. W odpowiedzi zawarta została również informacja o tym, że substancja czynna solifenacyna w postaci leku Vesicare jest refundowana we wskazaniu zespół pęcherza nadreaktywnego.

Skip to content