Kilka dni temu po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia traktują problem nietrzymania moczu bardzo marginalnie, uważając go jedynie za przypadłość osób w podeszłym wieku. Wypowiedź Wiceministra Zdrowia Marka Twardowskiego podczas Konferencji zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Chorego wzbudziła ogromne kontrowersje.
W związku z obchodami Światowego Dnia Chorego Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej we współpracy z Zakonem Posługujących Chorym ? Ojców Kamilianów zorganizował w Warszawie już po raz czwarty ogólnopolskie spotkanie liderów organizacji pacjentów. Konferencja ta skierowana była do reprezentantów stowarzyszeń i fundacji pacjenckich. Wśród osób zaproszonych na konferencję znalazły się również przedstawicielki Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” p. Maria Zdeb (Prezes Zarządu Głównego) oraz p. Maria Kurzep (Prezes Oddziału Łódzkiego).
Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy przewidzieli w programie konferencji spotkanie liderów organizacji z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, w tym roku Resort Zdrowia reprezentował Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia p. Marek Twardowski.
Reprezentanci organizacji podczas dwugodzinnej debaty mieli możliwość zadania pytań zaproszonym gościom. Przedstawicielki „UroConti” korzystając z okazji zapytały o refundację środków absorpcyjnych – o to, czy istnieją szanse na poprawę systemu zaopatrzenia w środki absorpcyjne dla pacjentów z nietrzymaniem moczu oraz czy Ministerstwo Zdrowia zamierza łatać dziurę budżetową oszczędzając na niepełnosprawnych i przewlekle chorych?
Przedstawicielki Stowarzyszenia były mocno zaskoczone i zbulwersowane wypowiedzią wiceministra, który odnosząc się do zadanego pytania marginalnie potraktował problem nietrzymania moczu, uznając go za przypadłość osób starszych, przeważnie po 75 roku życia. Argumentując, że osobom w tym wieku przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, który może być wykorzystany na zakup pieluchomajtek. Natomiast w sytuacji, gdy środki finansowe są niewystarczające pacjenci mogą zwrócić się do Ośrodków Pomocy Społecznej z prośbą o wsparcie.
Prezes Stowarzyszenia komentując wypowiedź wiceministra nie kryła rozczarowania. – Nie spodziewałam się że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia tak marginalnie podejdą do problemu, który w rzeczywistości dotyka ponad 3 miliony osób w Polsce w każdym wieku. Panie zapowiedziały dalsze prowadzenie intensywnych działań zmierzających do popularyzacji problemu nietrzymania moczu oraz walki o prawa osób dotkniętych tym schorzeniem.