Dziś po raz 21. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który został zainaugurowany w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ustanawiając ten dzień, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.
Takie obchody to doskonała okazja, by bliżej przyjrzeć jak wygląda sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce. Według danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2011, liczba osób niepełnosprawnych wynosiła około 4,7 mln i stanowiła 12,2% ludności kraju. Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia narządów ruchu, układu krążenia oraz schorzenia neurologiczne, uszkodzenia i choroby wzroku.
Niepokojącym sygnałem jest niski próg zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce, większość z nich pozostaje poza rynkiem pracy (źródło: informacja rządu o realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych). W 2012 r. biernych zawodowo było prawie 72% osób w wieku produkcyjnym. Z pracy utrzymywało się 16,9% osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, w tym 13,7% z pracy najemnej (pozostali pracowali we własnym gospodarstwie rolnym bądź na własny rachunek poza rolnictwem).
Kolejnym niezwykle istotnych problemem jest dostęp do zaopatrzenia w wyroby medyczne, które już od kilkunastu lat odbiega od potrzeb osób niepełnosprawnych. Zbliżająca się nowelizacja przepisów regulujących zaopatrzenie jest nadzieją na zmianę tej sytuacji. Od stycznia 2014 ma zacząć obowiązywać nowelizowane rozporządzenie Ministra Zdrowia dot. refundowanych wyrobów medycznych. Resort zakłada w nim sporo zmian, głównie w dostępie do wyrobów, które kompensują utracone funkcji motoryczne pacjentów (tj. wózki, ortezy, protezy). Gorzej sytuacja wygląda w dostępie do środków z zakresu pielęgnacji (tj. środki absorpcyjne), z których nie rzadko korzystają osoby niepełnosprawne i przewlekle chore. O tym czy nowe rozwiązania resortu zdrowia zaspokoją potrzeby niepełnoprawnych, dowiemy się wkrótce, po wejściu w życie znowelizowanych przepisów.
Źródło: PAP