REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

„Męskie nowotwory” pod lupą

Listopad to corocznie okazja, by zwiększyć zwiększyć świadomość na temat „męskich nowotworów”, np. raka prostaty. W ramach kampanii Movember, zwracamy uwagę na profilaktykę męskich nowotworów, szczególnie raka prostaty i jąder.

Celem organizatorów akcji jest zachęcenie panów do regularnych badań. Tylko dzięki nim możliwe jest wczesne wykrycie choroby, co z kolei zwiększa szanse na jej całkowite wyleczenie. 

Profilaktyka

Rak gruczołu krokowego rozwija się przeważnie w sposób bezobjawowy. Cora częściej chorują też coraz młodsi mężczyźni. Dlatego tak wżne sa badania.

Statystycznie rak prostaty jest diagnozowany u jednego na siedmiu mężczyzn w Polsce. Daje to około 300-400 rozpoznań tygodniowo i około 16-20 tysięcy rocznie. Pandemia zmieniła jednak statystyki dotyczące wykrywalności. Lekarze mierzą się z tzw. długiem zdrowotnym, czyli nagłym wzrostem liczby pacjentów z rakiem prostaty i to w dużo bardziej zaawansowanych stadiach. 

Większość mężczyzn nie odczuwa potrzeby badań profilaktycznych, zaś do lekarzy zgłasza się wyłącznie za namową kobiet (żon, partnerek czy córek). Jedynie 37 procent mężczyzn między 55. a 65. rokiem życia wykonało badanie PSA, choć powinni je zrobić wszyscy i to zaraz po 40-stce. 

Leczenie dostępne dla wszystkich

Przy okazji kampanii Movember zachęcającej do profilaktyki nowotworów męskich, pacjenci z Sekcji Prostaty „UroConti” po raz kolejny przypomnieli swoje priorytety. Wśród nich znalazły się między innymi: apel o poszerzenie programu lekowego o nowoczesne terapie hormonalne w leczeniu raka prostaty przed przerzutami, zniesienie zakazu leczenia sekwencyjnego czy wprowadzenie szybkiej ścieżki umożliwiającej natychmiastową zamianę np. tabletek w miejsce trudniejszych do połknięcia kapsułek.

Źródło: www.politykazdrowotna.com

Skip to content