REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Lepsza diagnostyka endometriozy – rusza nabór do badań w Poznaniu

W Klinice przy ulicy Polnej w Poznaniu rozpoczęła się rekrutacja pacjentek do badania prowadzonego przez Agencję Badań Medycznych. Jego celem jest kompleksowa ocena skuteczności testu EndoRNA, opracowanego przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, poprzez porównanie jego wyników z diagnostyką laparoskopową. Badanie ma zweryfikować, czy test jest wiarygodnym narzędziem diagnostycznym.

Prof. dr hab. n. med. Ewa Wender-Ożegowska, Kierownik Kliniki Rozrodczości i Katedry Medycyny Perinatalnej UMP, Konsultant Krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii, koordynująca projekt, podkreśliła: – Celem tego projektu jest walidacja testu, który ma umożliwić pacjentkom zdiagnozowanie w sposób szybki, w miarę łatwy i dostępny tego, czy dolegliwości bólowe, z którymi się borykają często od wielu lat, są spowodowane endometriozą, czy przyczyną tych dolegliwości jest inna choroba, bądź inne schorzenie.

Ekspertka zwróciła również uwagę na uciążliwość endometriozy, która często wiąże się z silnym bólem oraz trudnościami w zajściu w ciążę. – Mamy nadzieję, że ten test wprowadzony przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, który jest już dostępny, potwierdzi dzięki naszemu badaniu, że jest rzeczywiście narzędziem przydatnym do diagnozy tego schorzenia – dodała.

Gdzie prowadzone są badania?

oznański ośrodek jest jednym z pięciu w Polsce, które realizują ten projekt. W całym kraju do udziału w badaniach zakwalifikowanych zostanie 500 pacjentek. W Poznaniu głównym badaczem jest prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kędzia, specjalistka w dziedzinie ginekologii, położnictwa i perinatologii.

Rekrutacja rozpoczyna się 22 lutego (sobota). Pierwsze pacjentki będą mogły poddać się kwalifikacji w tym dniu. Udział w badaniu jest bezpłatny. Zapisy są możliwe online poprzez system e-rejestracji (link) lub telefonicznie pod numerem 61 841 90 19 w godzinach 7:00-14:00.

Kto może wziąć udział?

Jak wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kędzia, do udziału w badaniu mogą zakwalifikować się pacjentki w wieku rozrodczym, między 18. a 45. rokiem życia, które do tej pory nie były operowane z powodu endometriozy, czyli dla nich to będzie jakby pierwsza próba takiej prawdziwej diagnostyki endometriozy.

Proces diagnostyczny obejmuje trzy wizyty:

  1. Pierwsza wizyta – lekarz ocenia objawy i kwalifikuje pacjentkę do badania. Wykonywane są niezbędne badania wstępne.
  2. Druga wizyta – omawiane są wyniki badań, a lekarz wyznacza termin laparoskopii.
  3. Trzecia wizyta – hospitalizacja i przeprowadzenie zabiegu laparoskopowego, podczas którego pobierany jest materiał do testu EndoRNA.

Szczegółowe informacje dotyczące kwalifikacji dostępne są na stronie projektu: endometrioza.abm.gov.pl.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content