REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Leki za darmo dla nowej grupy osób?

Ministerstwo Zdrowia rozważa rozszerzenie grupy osób uprawnionych do bezpłatnych leków. Resort szacuje na razie koszty. Minister Zdrowia został o to zapytany podczas XVII Forum Organizacji Pacjentów.

Obecnie funkcjonuje program „Leki 75+”, czyli darmowe leki dla osób powyżej 75. roku życia. Eksperci zwracają jednak uwagę, że w obliczu obecnej sytuacji ekonomicznej, wsparcia potrzebują także młodsi seniorzy.

O rozszerzenie grupy uprawnionych do bezpłatnych leków, zapytano podczas XVII Forum Organizacji Pacjentów w Warszawie ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego.  – Analizujemy możliwość, ile by to oznaczało dodatkowych środków, gdybyśmy obniżyli z 75 do 70 lat, czy 65 lat – wskazał. – Wnioski – jak kontynuował – są takie, że wymaga to potężnego zaangażowania finansowego – powiedział minister.

Wg badań, które w zeszłym roku zleciła Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” wynika, że wydatki na leki obciążają budżety domowe prawie 95 proc. osób starszych, a ponad 80 proc. zdarzyło się w ostatnich kilku miesiącach nie wykupić recept z uwagi na ceny leków.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content