REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Leki na raka, które mogłyby uratować miliony ludzi

1,5 mln ludzi rocznie na świecie można by uratować, jeśli leki na raka byłyby szybciej zatwierdzane. Według naukowców wnioski zawierające tę liczbę pojawiły się po przeanalizowaniu zgonów na raka płuc i prostaty w okresie, w jakim trwało zatwierdzanie najnowszych leków na tę chorobę.

W analizie podkreślono, że leczenie przeciwciałem o nazwie pembrolizumab, skuteczne w większości przypadków nowotworów płuc, zostało zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w 2016 roku. Wyjaśniono, że „ponad 600 tys. lat życia pacjentów” można by uratować, gdyby Brazylia, Kanada, Chiny, Indie i Unia Europejska zatwierdziły lek w tym samym czasie.

Autorzy analizy przyjrzeli się także enzalutamidowi, który jest stosowany w leczeniu raka prostaty.  Lek ten, zatwierdzony przez FDA w 2012 roku, nie został dopuszczony w Chinach przez kolejne siedem lat, po części ze względu na wymóg prowadzenia tam oddzielnych prób.

Szybsze zatwierdzenia leków ? mniejsza liczba zgonów

W analizie oszacowano, że gdyby każdy lek przeciwnowotworowy, zatwierdzany każdego roku przez FDA, został dopuszczony równolegle do obrotu na całym świecie, zmniejszyłoby to liczbę zgonów związanych z rakiem o 10 do 20 proc. Stanowi to około 1,5 – 10 mln ludzi, którzy umierają na raka każdego roku.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content