REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Leki na NTM i prostatę wśród leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia opublikowana została lista leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce, które nie mogą być wywożone za granicę, zgodnie z nowelizacją prawa farmaceutycznego z lipca 2015 r. Na liście, która została opublikowana 5 stycznia br., znalazły się 142 preparaty – w tym leki stosowane w dolegliwości nietrzymania moczu oraz w przypadku raka gruczołu krokowego.

Na liście leków objętych zakazem wywozu za granicę, znalazł się między innymi lek Vesicare, dostępny dla pacjentów z zespołem pęcherza nadreaktywnego potwierdzonego badaniem urodynamicznym, jak również leki stosowane przez pacjentów w ramach leczenia nowotworu gruczołu krokowego: Eligard czy Zoladex.

Zgodnie z ustawą o prawie farmaceutycznym, która została znowelizowana w lipcu ubiegłego roku, na liście umieszczane są leki, których brakuje w 5% aptek w danym województwie. Informacje o brakujących lekach zgłaszane są Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu przez inspektorów wojewódzkich. Następnie informacje są przekazywane Ministerstwu Zdrowia, które publikuje wykaz leków objętych zakazem wywozu.

W wykazie leków objętych zakazem, umieszczone zostały leki stosowane w różnych schorzeniach: między innymi leki przeciwzakrzepowe, przeciwnowotworowe, a także insuliny. Dodatkowo, wśród leków zagrożonych brakiem dostępności znalazły się leki na astmę oskrzelową czy schizofrenię.

Źródło: www.rynekaptek.pl

Skip to content