Opublikowano rekomendację nr 56/2024 z dnia 14 czerwca 2024 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie oceny leku Akeega (niraparyb + octan abirateronu) w ramach programu lekowego: B.56. ?Leczenie chorych na raka gruczołu krokowego (ICD-10: C61)?.
Dokument wskazuje, że Prezes Agencji nie rekomenduje objęcia refundacją produktu leczniczego Akeega (niraparyb octan abirateronu) w ramach programu lekowego: B.56. ?Leczenie chorych na raka gruczołu krokowego (ICD-10: C61)? na zaproponowanych warunkach.
W uzasadnieniu czytamy m.in., że we wnioskowanych wskazaniach potrzeba zdrowotna jest zabezpieczona, pacjenci nieleczeni hormonalnie mają dostęp do leczenia octanem abirateronu w skojarzeniu z prednizolonem lub prednizonem (AAP) oraz enzalutamidem (ENZ). Pacjenci leczeni dostępnymi lekami hormonalnymi na etapach wcześniejszych niż mCRPC otrzymują olaparyb (OLA) w monoterapii.
Podkreślono również fakt, że odnalezione rekomendacje refundacyjne nie są jednoznaczne ? w najnowszej rekomendacji francuskiej HAS z 2024 r. zalecono zaprzestanie autoryzacji wczesnego dostępu do leku Akeega. Pozytywna warunkowo rekomendacja kanadyjska (CADTH 2024) wskazuje na stosowanie leku w zawężonej populacji i konieczność obniżenia ceny. Niemiecki IQWIG (2024) zauważa korzyści dla subpopulacji pacjentów, którzy nie otrzymywali wcześniej chemioterapi zawierającej taksany, natomiast nie udowodniono dodatkowych korzyści w przypadku pacjentów otrzymujących wcześniej chemioterapię zawierającą taksany. Dla subpopulacji pacjentów, którzy otrzymali już wcześniejsze leczenie z powodu mCRPC nie ma dostępnych danych, które pozwalałyby na ocenę dodatkowych korzyści.
Wcześniej negatywną opinię dla leku wydała Rada Przejrzystości.