REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Kolejny refundowany lek na OAB?

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia ukazał się komunikat dotyczący projektu wykazu leków refundowanych. W projekcie uwzględniono kolejny preparat stosowany w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB) – Vesicare (solifencyna). Projekt został poddany pod konsultacje społeczne, które potrwają do 17 maja. Następnie resort zdrowia będzie miał czas na analizę zgłoszonych uwag do projektu oraz podpisanie dokumentu. Wówczas nowe przepisy wejdą w życie. Informacja ta zapewne ucieszy wielu pacjentów, którzy cierpią z powodu tej przykrej dolegliwości.

O potrzebie poszerzenia listy leków refundowanych stosowanych w leczeniu pęcherza nadreaktywnego od kilku miesięcy głośno mówili członkowie Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti”. W tym celu Stowarzyszenie podjęło szereg działań mających na celu zwrócenie uwagi na potrzeby osób cierpiących na pęcherz nadreaktywny oraz niezbędność refundacji grupy leków na OAB. Domagając się zmian organizacja kierowała swoje postulaty, poza resortem zdrowia, również do Premiera RP czy Rzecznika Praw Pacjenta. Determinacja członków Stowarzyszenia była wielka.

Władze „UroConti” pytane o skomentowanie komunikatu Ministerstwa Zdrowia odpowiadają: – Niezmiernie cieszy nas decyzja resortu zdrowia. Po kilku miesiącach sygnalizowania problemu, jakim niewątpliwie były ograniczenia w dostępie do szerokiej farmakoterapii nietrzymania moczu, refundacja kolejnego leku byłaby dużym krokiem w stronę pacjenta ze strony resortu – mówi Maria Zdeb – Prezes „UroConti”.

Determinacja naszego Stowarzyszenia i naszych członków w walce o poszerzenie dostępu do refundacji leków zostałaby doceniona. Na mocy decyzji resortu zdrowia mielibyśmy możliwość wyboru leków refundowanych (Vesicare, Uroflow). Z pewnością fakt ten ucieszy naszych członków, którzy ze względu na wysokie koszty farmakoterapii nie mogli sobie dotąd na nią pozwolić.Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia będzie sukcesywnie poszerzało grupę terapeutyczną leków na pęcherz nadreaktywny o kolejne preparaty stosowane w leczeniu OAB – dodaje Maria Zdeb.

Według zaleceń lekarzy terapia farmakologiczna stosowana w leczeniu OAB jest indywidualnie dobierana pacjentowi. Nie ma uniwersalnego leku stosowanego w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego. Stąd też każda decyzja Ministerstwa o refundacji kolejnego leku zapewnia chorym łatwiejszy dostęp do leczenia.

Komunikat na stronie Ministerstwa mówi jedynie o projekcie wykazu leków refundowanych. Na wejście w życie nowych przepisów należy jeszcze poczekać.

Skip to content