Neuromodulacja krzyżowa jest jedną z terapii wykorzystywanych w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego (OAB). Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu może być nie tylko OAB, ale również nadreaktywność wypieracza, nietrzymanie moczu z parcia, zespół bolesnej macicy czy zaleganie moczu.
Neuromodulacja polega na unerwieniu pęcherza moczowego i/lub zwieracza cewki moczowej za pomocą prądu elektrycznego. Zabieg ten wykorzystuje się wśród osób, u których leczenie farmakologiczne nie przyniosło zamierzonego efektu w walce z zespołem pęcherza nadreaktywnego.
Mimo, że skuteczność tej metody, zbadana na podstawie 75 tysięcy wszczepionych neurostymulatorów wynosi 75%, w Polsce nadal żadna placówka medyczna nie przeprowadza tego typu zabiegów. Nie wiadomo kiedy ta sytuacje ulegnie zmianie, i możliwe będzie przeprowadzenie neuromodulacji krzyżowej również w naszym kraju. Wszystko zależy od tego kiedy i jak Agencja Oceny Technologii Medycznych rozpatrzy wniosek o dofinansowanie tego zabiegu z budżetu państwa.