REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Jak wygląda kultura zdrowotna Polski?

Pod względem profilaktyki zdrowotnej Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. Specjaliści w wielu dziedzinach medycyny i ochrony zdrowia rozmawiali o tym podczas debaty think tanku Medyczna Racja Stanu.

Inwestycja w działania profilaktyczne może pomóc uniknąć od 40 do 50 proc. przypadków chorób cywilizacyjnych lub znacznie opóźnić ich rozwój. Z wyników raportu niemieckiej firmy STADA na 2023 r., wynika, że pod względem wykonywania badań profilaktycznych Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie (badaniem objęto 32 tys. pacjentów z 16 europejskich krajów).

Polskie dzieci najbardziej otyłe w UE

Specjaliści wiążą duże nadzieje z faktem, że od 2025 r. w szkołach pojawi się przedmiot edukacja zdrowotna. Niestety, w składzie komitetu, który przygotuje wytyczne na temat programu tych zajęć, brakuje m.in. dietetyka i kardiologa.

A polskie dzieci są najbardziej otyłe w Unii Europejskiej. Otyłość to wrota do ponad 200 różnych chorób. Prof. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie, podkreślił, że wśród ponad 200 powikłań otyłości znajdują się nie tylko schorzenia kardiologiczne i metaboliczne, jak otyłość, ale również nowotwory.

Przypomniał, że przed dwoma miesiącami odbyły się konsultacje publiczne na temat pilotażowego programu zachowawczego leczenia otyłości – KOS-BMI 30 Plus. Obecnie pacjenci i lekarze czekają na jego wdrożenie. Do programu będą się mogły dostać osoby w wieku powyżej 18 lat ze zdiagnozowaną otyłością (BMI powyżej 30). Jest to już drugi po KOS-BAR (chirurgiczne leczenie otyłości olbrzymiej) program kompleksowego leczenia otyłości.

Leczenie otyłości powinno być refundowane

Prof. Lucyna Ostrowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, podkreśliła, że obecnie dostępna jest farmakoterapia, która działa na podstawowe przyczyny choroby otyłościowej.

Nowoczesna farmakoterapia, jest prawie tak skuteczna jak chirurgia bariatryczna. U dużego odsetka pacjentów pozwala ona uzyskiwać redukcję masy ciała o co najmniej 15-17 proc., co utrzymuje się w czasie. Poza leczeniem choroby otyłościowej pozwala na leczenie powikłań otyłości, jak cukrzyca typu 2.

Prof. Wyleżoł podkreślił, że przynajmniej dla części otyłych pacjentów powinna pojawić się refundacja leczenia farmakologicznego. – Nie możemy tych chorych bez tej możliwości zostawić, bo jako społeczeństwo ponosimy koszty leczenia wszystkich powikłań choroby otyłościowej – zaznaczył.

Otyłość, nie tylko w przypadku kobiet, ale również mężczyzn, jest czynnikiem ryzyka rozwoju różnych dolegliwości. Dotyczy to także chorób układu moczowego takich m.in. jak: nietrzymanie moczu, parcia naglące, częstomocz czy nokturia

Źródło: Puls Medycyny

Skip to content