REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Jak poprawić efektywność leczenia chorych na raka prostaty?

Brak kompleksowej opieki nad chorymi na raka prostaty w Polsce sprawia, że wyniki ich leczenia są gorsze niż w wielu innych krajach. Polskie Towarzystwo Urologiczne wspólnie z konsultantem krajowym w dziedzinie urologii i Fundacją „Eksperci dla Zdrowia” opracowało już model takiej opieki. Jest szansa, że w 2019 roku uda się go wdrożyć – czytamy w artykule Mai Markowskiej-Dzierżak.

Koncepcja stworzona przez PTU jest oparta na funkcjonującym już z powodzeniem programie „Koordynowanej opieki specjalistycznej dla pacjenta po zawale (KOS-zawał)”.

Podobnie jak KOS-zawał, model opieki koordynowanej nad chorym na raka prostaty, zawiera trzy moduły. Pierwszym z nich jest moduł leczenia zabiegowego, obejmujący hospitalizację, przygotowanie do zabiegu radykalnej prostatektomii oraz wykonanie tego zabiegu.

Integralną częścią tej koncepcji jest również drugi moduł, rehabilitacji, która ma ogromny wpływ na efekty leczenia raka prostaty. Została ona podzielona na trzy etapy:
1. rehabilitację w okresie przedoperacyjnym;
2. wczesną rehabilitację szpitalną (w trakcie pobytu
w szpitalu);
3. późną rehabilitację, realizowaną w warunkach ambulatoryjnych i uzdrowiskowych.

Trzeci moduł to obserwacja po zabiegu. W jej ramach pacjent ma mieć zagwarantowany kontakt z koordynatorem (oddziałem urologii) i poradnią przyszpitalną oraz sześć porad specjalistycznych.

Więcej na ten temat w Kwartalniku NTM nr 67.

Skip to content