REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Jak pielęgniarki mogą pomóc pacjentom z NTM?

Przy samorządzie pielęgniarek i położnych powstaje zespół ekspertów, którzy mają opracować rekomendacje dot. opieki nad osobami z NTM.

Decyzja o utworzeniu zespołu to efekt dyskusji, jaka miała miejsce podczas niedawnego XIII Kongresu Pielęgniarek Polskich. Jego uczestnicy zwracali uwagę na potrzebę szerszej edukacji pielęgniarek w zakresie opieki nad osobami z NTM.

Podkreślano, że tacy pacjenci mają trudności w codziennym funkcjonowaniu, towarzyszy im poczucie wstydu i utrata sfery intymnej. To właśnie rolą pielęgniarki jest, by do nich dotrzeć i zapewnić właściwą opiekę. Dzięki właściwemu doradztwu i odpowiedniemu doborowi produktów medycznych, można reagować na skutki choroby oraz dać osobie z NTM szansę na poprawę jakości życia.

– Bardzo odbiegamy od tego, co dzieje się w krajach ościennych, nawet tych biedniejszych – ocenia przewodnicząca Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” Elżbieta Szwałkiewicz. – W zasadzie dysponujemy tym, co na świecie, tylko nie zawsze mamy wystarczającą wiedzę w tym zakresie. Wiele z nas, pielęgniarek, nie rozróżnia produktów chłonnych, stosując jedynie nazwę „pampers”!. Tymczasem żadna pielęgniarka nie powinna proponować dorosłemu człowiekowi „pampersa”, bo to go po prostu obraża – wyjaśnia.

Dlatego tak ważna jest edukacja pielęgniarek w tym zakresie. Anna Sadkowska, dyrektor ds. pielęgniarstwa Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Ochota, zwróciła się z apelem do osób zarządzających placówkami, by umożliwiać pielęgniarkom edukację, zwłaszcza, że mają zapisane w ustawie podnoszenie kwalifikacji.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zadecydowała o powołaniu zespołu ekspertów, którego celem będzie wypracowanie rekomendacji dotyczących jakości opieki nad pacjentem z NTM, w oparciu o które będzie można rozpocząć szkolenia dla pielęgniarek.

– Minister Radziwiłł powiedział niedawno podczas spotkania z nami, że w aspekcie funkcjonowania służby zdrowia widzi ogromną rolę pielęgniarki w POZ. My również ją widzimy. Jesteśmy świetnie wykształcone, często i chętnie uczestniczymy w kursach i szkoleniach. Dlatego chętnie podniesiemy swoje kwalifikacje także w obszarze opieki nad pacjentem z nietrzymaniem moczu – przekonuje wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska.

Źródło: www.rynekseniora.pl

Skip to content