Neuromodulacja krzyżowa to rozwiązanie w leczeniu nietrzymania moczu dedykowane osobom z ciężką postacią NTM, u których zawiodły dotychczasowe metody leczenia, zarówno zachowawcze, farmakologiczne, jak i operacyjne.
Jak wskazują badania skuteczność tej metody plasuje się na poziomie 64-85% w zależności od rodzaju leczonych schorzeń związanych z nietrzymaniem moczu. Terapia neuromodulacji (InterStim) to bezpieczny i minimalnie inwazyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który wykazuje zdecydowanie mniejszą ilość działań niepożądanych w porównaniu do leczenie farmakologicznego. Neuromodulacja krzyżowa to rozwiązanie w leczeniu nietrzymania moczu dedykowane osobom z ciężką postacią NTM, u których zawiodły dotychczasowe metody leczenia, zarówno zachowawcze, farmakologiczne, jaki i operacyjne.
Jak wskazują badania skuteczność tej metody plasuje się na poziomie 64-85% w zależności od rodzaju leczonych schorzeń związanych z nietrzymaniem moczu. Terapia neuromodulacji (InterStim) to bezpieczny i minimalnie inwazyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który wykazuje zdecydowanie mniejszą ilość działań niepożądanych w porównaniu do leczenie farmakologicznego.
Kluczowym punkiem zbiegu jest wprowadzenie pod skórę chorego w pobliżu nerwów w dolnej części pleców cienkiej elektrody, która będzie wypływała na prawidłową pracę nerwów kotrolujących pęcherz moczowych. Elektrodę tę podłącza się również do stymulatora zewnętrznego, noszonego przez chorego na pasku. Pierwsza część zabiegu uznawana jest za fazę testową, w tej części po wszczepieniu stymulatora tymczasowego analizuje się jego działanie i określa długookresowy wynik stosowania terapii.
Osoby, u których objawy podczas stymulacji testowej ulegają zredukowaniu są kandydatami do wszczepienia stałego implantu. Wszczepienie trwałego neuromodulatora to już druga faza zabiegu, wówczas pod skórę chorego w pobliże nerwów w dolnej części pleców wszczepiona zostaje elektroda trwała. Elektrodę tę podłącza się do niewielkiego neurostymulatora, który zostaje umieszczony pod skórą w górnej części pośladka. Lekarz programuje parametry stymulatora w taki sposób, aby odtworzyć stymulację testową. Zabieg ten trwa ok. godziny i może zostać wykonany w znieczuleniu miejscowym.
Pomimo stosunkowo wysokiej skuteczności metody, w Polsce jej stosowanie jest mocno ograniczone, głównie przez brak refundacji z NFZ. Obecnie wniosek o refundację neuromodulacji krzyżowej oczekuje w kolejce do uzyskania rekomendacji Agencji Ocen Technologii Medycznych w celu przygotowania.