W marcu do Ministerstwa Zdrowia wpłynęły trzy interpelacje poselskie w sprawie opieki długoterminowej. Dotyczą one dramatycznej sytuacji obłożnie chorych pacjentów, którzy z dniem 1 marca pozostali bez opieki pielęgniarskiej.
Poseł Adam Rogacki w swojej interpelacji opisuje dramatyczną sytuację w województwie wielkopolskim, gdzie w wyniku konkursu na realizację zadań pielęgniarki działającej w ramach opieki długoterminowej domowej w południowej Wielkopolsce z 15 zakładów opieki ubiegających się o kontrakt, wyłonione zostały tylko trzy podmioty. W konsekwencji tego kilkuset pacjentów pozostało bez opieki. – Na całym świecie stawia się na długoterminową opiekę pielęgniarską, ze względów ekonomicznych. Często zdarza się tak, że opieka pielęgniarska to jedyny kontakt ze światem zewnętrznym dla chorych i niepełnosprawnych. Pozostawienie ich teraz bez jakiejkolwiek opieki jest przyzwoleniem na „cichą eutanazję”. Uważam, zatem, że rozżalenie i niepokój pacjentów jest w pełni uzasadnione. Na takie działanie Narodowego Funduszu Zdrowia nie może być przyzwolenia. Państwo ma obowiązek zapewnienia ludziom starszym i schorowanym podstawowych świadczeń medycznych, zgodnie ze standardami panującymi w Europie – czytamy w jego interpelacji.
Również poseł Piotr Stanke podkreśla, że zmiany wprowadzone w systemie opieki długoterminowej są nie do przyjęcia, a taki sposób traktowania pacjentów godzi w ich prawa. Zauważa również, że problemy dotyczą też zakładów opiekuńczych – Alarmujące informacje docierają także z zakładów opiekuńczych, którym odcina się znaczną część środków z budżetu, pozostawiając je w beznadziejnej sytuacji. Taki sposób kształtowania polskiej polityki z zakresu opieki zdrowotnej budzi poważne zastrzeżenia. Nagłe wycofanie się NFZ – tu z opieki zadaniowej po 2 latach jej dobrego funkcjonowania podważa zaufanie pacjentów i budzi ich uzasadniony żal. W przyszłości, bowiem brak takiej opieki może skutkować dużo większymi kosztami hospitalizacji. Należy, zatem dokonać właściwej oceny przyjętego przez NFZ rozwiązania w tej kwestii i zastanowić się nad długofalowymi i zapewne negatywnymi jego skutkami – czytamy.
Z kolei poseł Maciej Orzechowski zwraca uwagę na liczne nieprawidłowości w przeprowadzanych przez oddziały NFZ konkursach w celu zawarcia umowy na udzielanie świadczeń opieki pielęgniarskiej w ramach opieki długoterminowej.