REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Interdyscyplinarne spojrzenie na opiekę nad pacjentem z NTM

Interdyscyplinarne spojrzenie na opiekę nad pacjentem z NTM to motyw przewodni kolejnej edycji konferencji „Pacjent z NTM – leczenie, pielęgnacja i opieka – najnowsze standardy”, realizowanych w ramach Akademii Edukacyjnej TENA.

Zdaniem uczestników i wykładowców, inicjatywa odpowiada na potrzeby artykułowane przez personel medyczny, ale przede wszystkim daje szansę na sukcesywną poprawę opieki nad pacjentami z NTM. Organizatorzy regionalnych spotkań dla pielęgniarek, położnych, opiekunów i studentów pielęgniarstwa mogą mówić o sukcesie. Łącznie z tegoroczną edycją w całym kraju odbyło się już 26 spotkań w 24 okręgowych izbach pielęgniarek i położnych. W sumie w szkoleniu poświęconemu opiece nad pacjentami z NTM uczestniczyło ponad 2 tys. osób!

Edukacja i przełamywanie tabu

– Projekt Akademii Edukacyjnej TENA zbiegł się w czasie z publikacją wytycznych Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dotyczących opieki nad pacjentami z NTM. Organizując spotkania, zależało nam nie tylko na profesjonalizacji procesu właściwego doboru środków chłonnych w środowisku pielęgniarek i położnych, ale również na przedstawieniu i skonfrontowaniu perspektyw lekarza, pielęgniarki, położnej oraz samego pacjenta bądź opiekuna osoby niesamodzielnej z NTM – podkreślił Patryk Sucharda, menedżer ds. public affairs w firmie Essity Polska. Akademia Edukacyjna TENA to również okazja do otwartych rozmów na temat potrzeb pacjentów.

– O projekt Akademii Edukacyjnej TENA dbamy już od trzech lat i od samego początku naszym głównym celem jest przełamywanie tabu, jakie narosło wokół tematu nietrzymania moczu, a także popularyzacja wiedzy o samym problemie. Proszę zwrócić uwagę, jak dużo i często mówi się w mediach o takich problemach zdrowotnych jak cukrzyca, z którą zmaga się około 5 proc. naszego społeczeństwa. Temat nietrzymania moczu, który występuje aż u 8 proc. Polaków, jest natomiast marginalizowany. W efekcie problemy z kontynencją są nie tylko mało interesującym zagadnieniem dla personelu medycznego, ale również stają się trudnym i kłopotliwym tematem dla pacjentów, którzy wręcz unikają mówienia o swoich dolegliwościach – zwraca uwagę Anna Grześkowiak, koordynująca projekt w Essity Polska.

Pierwszoplanowa rola pielęgniarek i położnych

Gros uczestników regionalnych konferencji stanowiły pielęgniarki i położne. W ocenie środowiska projekt spotkań edukacyjnych poświęconych problemowi pacjentów z NTM to bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, która odpowiada na potrzebę zaspokojenia wiedzy nie tylko pielęgniarek i położnych, ale również opiekunów pacjentów z problemem nietrzymania moczu.

– Musimy pamiętać, że zarówno pielęgniarki pracujące w placówkach medycznych, jak również pielęgniarki środowiskowe, odgrywają ważną rolę w diagnozowaniu problemu NTM. To temat niezwykle wstydliwy dla pacjentów, dlatego zaprezentowana na konferencji wiedza z zakresu rozmowy z pacjentem z pewnością pomoże uczestnikom w łatwiejszym dotarciu do chorych i przekonaniu ich, że pielęgniarki są w stanie im pomóc – oceniła Danuta Kusiak, przewodnicząca ORPiP w Zamościu.

Opinię tę potwierdziła wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska, która w rozmowie z Kwartalnikiem NTM dodała, że rolą pielęgniarek i położnych jest szeroko rozumiane wsparcie pacjentów z NTM, w tym również ocena stanu fizycznego pacjenta i właściwy dobór środków chłonnych. – Ważna jest również umiejętność rozmowy z pacjentami, którym w większości przypadków duże trudności sprawia przyznanie się do swojego problemu, a także akceptacja środka chłonnego. Dlatego też właściwy dobór produktu i edukacja pacjentów w tym zakresie powinny znajdować się przede wszystkim w gestii pielęgniarki oraz położnej – oceniła wiceprezes NRPiP.

Wymiana doświadczeń

Ważnym aspektem regionalnych konferencji organizowanych w ramach Akademii Edukacyjnej TENA była również wymiana doświadczeń pomiędzy poszczególnymi grupami profesjonalistów medycznych. Zdaniem Marioli Łodzińskiej, taka formuła spotkania, która umożliwiła wymianę wiedzy i dzielenie się doświadczeniami lekarzy, pielęgniarek i położnych, jest niezwykle cenna.

– Spotkania te mają głęboki sens, bowiem patrząc na system ochrony zdrowia, dochodzimy do wniosku, że pacjent powinien znajdować się pod opieką zespołów interdyscyplinarnych. Z pacjentem powinien pracować zespół tworzony przez pielęgniarkę, opiekuna medycznego, czy lekarza, i każdy z członków tego zespołu powinien wymieniać się doświadczeniem i informacjami o pacjencie – tak, by kompleksowo zadbać o jego stan fizyczny i psychiczny. Jeśli jest zatem wola i chęć do tego typu spotkań, to zdecydowanie jestem zwolenniczką takiej współpracy i uczestnictwa w takich spotkaniach – dodała Mariola Łodzińska.

Pozytywnych opinii na temat interdyscyplinarności szkoleń nie szczędzili również lekarze biorący udział w spotkaniach. Zdaniem Honoraty Błaszczyk, specjalistki medycyny rodzinnej, która była jedną z prelegentek, uczestnictwo w całym wydarzeniu dawało możliwość spojrzenia na pacjenta z NTM z perspektywy różnych profesjonalistów. – Dzięki wspólnemu spotkaniu mieliśmy również okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń dotyczących pacjentów z NTM i poznania zakresu kompetencji i możliwości – zwłaszcza tych, które wynikają z kontraktowania świadczeń przez NFZ – każdej z grup profesjonalistów pracujących z chorym z NTM: pielęgniarek i położnych, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy specjalistów – urologów i ginekologów, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych. Jednym z wniosków wypływających z konferencji jest ten, że wspólna praca w zespole POZ (lekarz, pielęgniarka, położna) pozwala na odpowiednie przygotowanie chorego do leczenia na wyższym piętrze opieki medycznej, zapewnia edukację w zakresie właściwej ochrony skóry i zapobiegania powikłaniom NTM, między innymi poprzez odpowiedni dobór środków chłonnych – oceniła Honorata Błaszczyk.

Nie tylko o leczeniu

Konferencje w ramach Akademii Edukacyjnej TENA miały na celu kompleksowe zadbanie o okołomedyczną wiedzę środowiska pielęgniarskiego. Stąd też w trakcie szkoleń realizowano również moduły – prawny oraz komunikacyjny. – Dotknęliśmy tematów, które dotychczas nie były właściwie naświetlone. W module prawnym pielęgniarki i położne dowiedziały się, jak prawidłowo wypełniać zlecenia na środki chłonne, a także staraliśmy się zmotywować je do korzystania z przysługujących ich w tym zakresie uprawnień. Natomiast moduł komunikacyjny miał na celu pogłębienie umiejętności rozmowy z pacjentami i ośmielenia ich do mówienia o wstydliwym problemie, jak przez wielu chorych traktowany jest NTM – dodał Patryk Sucharda.

Frekwencja na medal

Po szkoleniach, m.in. w zamojskiej OIPiP, uczestnicy podkreślali, że jedno tego typu spotkanie to zbyt mało i chłonni wiedzy chętnie będą uczestniczyć w kolejnych konferencjach organizowanych w ramach Akademii. – Ostatnia konferencja zorganizowana w naszej izbie została świetnie przyjęta przez uczestników i nie ukrywamy, że jesteśmy nią niezwykle usatysfakcjonowani, zarówno wiedzą teoretyczną, jak również wykładami poświęconymi praktycznym aspektom pracy z pacjentem w opiece długoterminowej. Spotkania Akademii Edukacyjnej TENA są niezwykle atrakcyjne nie tylko pod względem wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim pod kątem wykorzystania tej wiedzy w praktyce. Spotkania te kształtują umiejętności pielęgniarek, co przekłada się na jeszcze lepszą opiekę, jaką członkinie samorządu sprawują nad swoimi pacjentkami. O wysokiej jakości merytorycznej spotkań świadczy również wysoka frekwencja – oceniła Hanna Sposób, przewodnicząca OIPiP w Siedlcach.

W wielu miejscach pielęgniarki i położne z niecierpliwością czekają już na kolejne konferencje. – Muszę przyznać, że po spotkaniu, jakie odbyło się w naszej izbie 25 października, poprosiłam organizatorów o kolejne – na wiosnę 2020 roku. Po szkoleniu uczestnicy podkreślali, że liczą na kolejne merytoryczne spotkania – powiedziała Danuta Kusiak, przewodnicząca ORPiP w Zamościu.

Więcej: Kwartalnik NTM nr 71

Skip to content