REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Grupa Mazovia stoi robotyką

Grupa Mazovia z trzema robotami da Vinci stanie się wkrótce pierwszym takim ośrodkiem w Europie Centralnej. Operacje z wykorzystaniem robota realizowane są w niej już od 2017 roku.

Trzeci system da Vinci trafi do Szpitala Mazovia w Częstochowie

– Kiedy siedem lat temu przeprowadziliśmy pierwszą operację robotem da Vinci w naszym szpitalu w Warszawie, stawialiśmy pierwsze kroki w rewolucji chirurgii urologicznej w Polsce. Dziś możemy kontynuować tę misję. Możemy być liderem nowoczesnej medycyny na poziomie Europy Centralnej – mówi prof. dr hab. n. med. Igal Mor, Prezes Zarządu Grupy Mazovia.

System da Vinci został zakupiony od Grupy Kapitałowej Synektik, będącej wyłącznym dystrybutorem innowacyjnych systemów robotycznych da Vinci na Polskę, Czechy i Słowację.

Robot chirurgiczny umożliwia przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych w obszarze urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej.

– Szpital Mazovia jest jednym z pierwszych, który kupił w Polsce robota chirurgicznego i posiadającym trzy systemy chirurgii robotycznej da Vinci. Potwierdzeniem dynamiki rozwoju wynikającej z zapotrzebowania na chirurgię robotyczną jest liczba dotychczasowo wykonanych ponad 1000 procedur tylko w szpitalu w Warszawie i ponad 1800 w całej Grupie Mazovia. Niewątpliwie jest to jeden z liderów na rynku Polskim, który potrafi przewidywać kierunki rozwoju chirurgii i maksymalnie wykorzystywać dostępną technologię. Na świecie jest już ponad 8 600 systemów da Vinci. W samej Europie 1500, a w Polsce w 53 szpitalach wykonywane są operacje w asyście autoryzowanego systemu da Vinci – podkreśla Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik. 

Pierwsze operacje robotyczne odbyły się siedem lat temu

Siedem lat temu, 16 października 2017 roku, w Szpitalu Mazovia w Warszawie przeprowadzono pierwszą operację z użyciem robota da Vinci. Ośrodek był jednym z trzech w Polsce, które dysponowały tą technologią. Jako pierwszy w kraju udostępnił robotyczne operacje urologiczne szerokiej grupie pacjentów.

Obecnie w szpitalach Grupy Mazovia przeprowadza się około 800 operacji robotycznych rocznie. Planowane wdrożenie trzeciego systemu da Vinci pozwoli zwiększyć tę liczbę do około 1200 zabiegów rocznie. W Szpitalach Mazovia robot jest wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów onkologicznych, takich jak operacje raka prostaty i nowotworów nerek.

System ten znajduje również zastosowanie w leczeniu innych schorzeń urologicznych oraz chorób ginekologicznych. W zespole specjalistów Grupy Mazovia znajduje się obecnie 7 certyfikowanych operatorów robotów da Vinci.

Technologia robotyczna umożliwia przeprowadzanie zabiegów z niezwykłą precyzją, co przekłada się na wyraźną poprawę jakości leczenia oraz skrócenie czasu rekonwalescencji. Wykorzystanie robota da Vinci w leczeniu nowotworów, takich jak rak prostaty, znacząco redukuje ryzyko powikłań, takich jak nietrzymanie moczu czy infekcje związane z cewnikowaniem, a także pomaga zachować funkcje seksualne. Nowoczesna urologia, a zwłaszcza onkologia urologiczna, dynamicznie rozwija techniki małoinwazyjne, a robot da Vinci stał się w tym zakresie standardem – podkreśla prof. dr hab. n. med. Igal Mor.

Grupa Mazovia, prowadząca szpitale w Warszawie, Częstochowie i Katowicach, oferujeusługi medyczne w zakresie urologii, ginekologii i chirurgii. Specjalizuje się w diagnostyce oraz małoinwazyjnym leczeniu chorób prostaty, endoskopowym leczeniu kamicy moczowej.

Źródło: Rynek Zdrowia

Skip to content