REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Ginekolog może już przepisywać środki chłonne

Od początku czerwca br. lekarze ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, pediatrii oraz chorób wewnętrznych, a także uprawnione pielęgniarki, mogą przepisywać pacjentom wyroby chłonne.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z 29 maja br., określającego szczegółowo zasady refundacji wyrobów medycznych, poszerzyła się grupa lekarzy i uprawnionych do przepisywania zleceń na środki chłonne. Od 1 czerwca bieżącego roku lekarze ginekolodzy, obok innych specjalizacji, będą mogli przepisać pacjentom wyroby chłonne (majtki chłonne, pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, wkłady urologiczne i podkłady). Także uprawnione pielęgniarki będą mogły samodzielnie, bez nadzoru lekarza, wypisywać zlecenia na środki absorpcyjne.

W ostatecznej wersji rozporządzenia, które weszło w życie od 1 czerwca bieżącego roku, do grona personelu medycznego uprawnionego do przepisywania zleceń na majtki chłonne i zamienniki, zostali dodani lekarze posiadający specjalizację w dziedzinie: ginekologii i położnictwa, medycyny rodzinnej, pediatrii, chorób wewnętrznych.

O ile lekarze medycyny rodzinnej, pediatrii czy też chorób wewnętrznych mogli wypisywać zlecenia na refundowane środki chłonne posiadając status lekarza POZ, o tyle ginekolodzy byli wyraźnie pominiętą grupą lekarzy w tym systemie. To właśnie lekarze ginekolodzy najczęściej przecież podejmują się leczenia nietrzymania moczu u kobiet. Absurdem był zakaz wypisywania przez nich wyrobów medycznych będących podstawą higieny przy tej dolegliwości.

Dzięki nowym przepisom, poszerzył się także zakres uprawnień pielęgniarek posiadających tytuł specjalisty bądź z ukończonymi studiami wyższymi – obecnie, oprócz możliwości kontynuacji zlecenia wypisanego przez lekarza, pielęgniarki spełniające wymienione warunki uzyskały także prawo do samodzielnego przepisania zlecenia na wyroby chłonne.

Od 1 czerwca pielęgniarka posiadająca wykształcenie wyższe II stopnia będzie mogła samodzielnie wypisywać od razu zlecenia na pieluchomajtki lub zamienniki, nie oglądając się na lekarza. Bardzo często pielęgniarki posiadają większą wiedzę na temat asortymentu środków absorpcyjnych i większe doświadczenie w ich odpowiednim doborze, niż lekarze, dlatego powinny mieć prawo do ich ordynowania, jak to ma miejsce w innych krajach Unii Europejskiej.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content