REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Fizjoterapia / rehabilitacja

Definicja

Fizjoterapia to dział rehabilitacji medycznej, obejmującej kompleksowe działanie mające na celu przywrócenie pacjentowi możliwie maksymalnej do osiągnięcia sprawności fizycznej lub psychicznej, a także zdolności do pracy oraz do brania czynnego udziału w życiu społecznym.

Fizjoterapia urologiczna / uroginekologiczna / proktologiczna

Na dzień dzisiejszy nie istnieją w zawodzie fizjoterapeuty specjalizacje kierunkowe, dlatego też fizjoterapeuci specjalizujący się w obszarze usprawniania pacjentów z dolegliwościami dna miednicy kształcą się we własnym zakresie uczestnicząc w specjalistycznych, wielomodułowych szkoleniach z tego zakresu. Z uwagi na kompleksowość problemów tego rejonu ciała, umownie stosuje się takie określenia jak: fizjoterapeuta urologiczny, fizjoterapeuta uroginekologiczny czy fizjoterapeuta proktologiczny / anorektalny.

Ponadto część terapii realizowanych po operacjach układu moczowo-płciowego nazywa się rehabilitacją urologiczną, istotną np. po radykalnej prostatektomii.

Fizjoterapeuta urologiczny

Zajmuje się zarówno kobietami jak i mężczyznami, którzy doświadczają problemów lub dysfunkcji związanych z układem moczowo-płciowym i mięśniami dna miednicy.

Główne problemy, z jakimi warto zwrócić się do fizjoterapeuty specjalizującego się w fizjoterapii urologicznej to: nietrzymanie moczu, stolca, gazów, pęcherz nadaktywny / zespół pęcherza nadreaktywnego, parcia naglące, częstomocz, nawracające infekcje intymne, zespoły bólowe miednicy mniejszej, przewlekłe zapalenie prostaty, zaburzenia erekcji, bolesny wzwód, zaparcia, hemoroidy.

Fizjoterapeuta urologiczny zajmuje się również rehabilitacją urologiczną, która powinna być niezbędna po leczeniu typu: prostatektomia radykalna, histerektomia radykalna, radioterapia czy chemioterapia. W przypadku przygotowania się do zabiegu stosuje się prehabilitację urologiczną.

Fizjoterapeuta uroginekologiczny

Zajmuje się zarówno czynnościowymi problemami urologicznymi (tj. wysiłkowe nietrzymanie moczu, mieszane nietrzymanie moczu, pęcherz nadaktywny / zespół pęcherza nadreaktywnego, parcia naglące), ginekologicznymi (tj. obniżenia narządów miednicy np. obniżenie pęcherza, cewki moczowej, macicy, odbytnicy, bliznami po operacjach ginekologicznych czy cesarskim cięciu) i proktologicznymi (nietrzymanie kału / gazów, hemoroidy, bolesne wypróżnienia, zaparcia).

W obszarze zainteresowania fizjoterapeuty uroginekologicznego znajdują się również problemy bólowe rejonu miednicy, bolesne miesiączkowanie u kobiet oraz zaburzenia seksualne (tj. bolesne stosunki płciowe u kobiet).

Ten rodzaj fizjoterapii jest kierowany do kobiet, które chcą się przygotować do ciąży lub wrócić do formy po porodzie. Ponadto może być ona wsparciem przy endometriozie.

Fizjoterapeuta proktologiczny / anorektalny

Ten rodzaj fizjoterapii obejmuje rejon odbytu i odbytnicy zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Wskazania do fizjoterapii proktologicznej / anorektalnej to: nietrzymanie stolca, nietrzymanie gazów, zaparcia, ból miednicy i okolicy odbytu / odbytnicy, stany przed i po operacji okolicy odbytu.

Jakie są kompetencje fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta przeprowadza:

Interdyscyplinarne zespoły specjalistów

Fizjoterapia stanowi integralną część procesu terapeutyczego, na równi z innymi metodami leczenia, współdecydującą o jego ostatecznej efektywności.

Fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny, dlatego też nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Niemniej w przypadku wielu schorzeń i problemów urologicznych, uroginekologicznych, proktologicznych lub onkologicznych współpraca z lekarzem jest niezbędna aby efekt terapeutyczny był jak najlepszy. Dlatego warto szukać placówek medycznych, gdzie współpraca pomiędzy fizjoterapeutami a lekarzami urologami, ginekologami czy proktologami w rzeczywistości ma miejsce.

Skip to content