18 kwietnia, z okazji Europejskiego Dnia Praw Pacjenta, w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca praw pacjenta. Organizatorem spotkania był Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. W konferencji udział wzięli: Minister Zdrowia Ewa Kopacz, Rzecznik Praw Pacjenta – Krystyna Barbara Kozłowska, Poseł Marek Balicki oraz przedstawiciele Instytutu Praw Pacjenta. Gościem specjalnym był Komisarz Unii Europejskiej ds. Zdrowia i Polityki Konsumenckiej John Dalli. Audytorium Sali wypełnili przedstawiciele organizacji pacjenckich.
Komisarz Dalli, w swoim wystąpieniu, nawiązał do roli Komisji Europejskiej w promowaniu Praw Pacjenta w krajach członkowskich oraz przedstawił, jakie są założenia Unii Europejskiej względem przestrzegania praw pacjenta. W swojej wypowiedzi podkreśli jak wiele wyzwań należy podjąć, aby poprawić sytuację pacjentów w Europie. Wśród nich pojawiły się takie elementy jak wolny wybór oraz upraszczanie procedur, mających na celu szanowanie czasu pacjenta (np. likwidacja kolejek do specjalistów).
Po wystąpieniu Komisarza głos zabrała Minister Kopacz, która omówiła sytuację praw pacjenta w Polsce. Większość czasu poświeciła na przybliżenie rozwiązań prawnych oraz procesu legislacji w zakresie ustawy o prawach pacjenta.
Ostatnim etapem pierwszej części spotkania była prezentacja wyników raportu monitoringu praw pacjenta w krajach Unii Europejskiej. W badaniu udział wzięło 20 krajów, w tym również Polska. Wyniki raportu okazały się mało optymistyczne. Prezentowane dane wskazują na dużą liczbę nieprzestrzeganych praw pacjenta.
Polska jednakże na tle innych krajów biorących udział w badaniu nie wypadła najgorzej, zajmując 10 pozycji, tuż poniżej średniej europejskiej. Najlepsze notowania odniosły: Wielka Brytania, Hiszpania oraz Słowacja. Polscy respondenci najmniejsze zastrzeżenia zgłosili do: prawa (fizycznego) dostępu do opieki medycznej (miejsca do parkowania, dobre oznakowanie), prawa do prywatności i poufności informacji na temat pacjenta, dochowania tajemnicy pacjentów leczonych na HIV/AID oraz prawa do zindywidualizowanego traktowania. Równie wysoko pozycjonowane w ocenie polskich respondentów było prawo do innowacji (np. wyposażenie szpitali w specjalne materace przeciwodleżynowe) oraz prawo do profilaktyki (głównie pod kątem badań przesiewowych oraz szczepień). Najsłabiej oceniono prawo do poszanowania czasu pacjenta (kolejki do lekarzy, kolejki do świadczeń, biurokratyczne procedury) oraz prawo dostępu do opieki medycznej (leczenia) – np. dostęp do nowoczesnych metod leczenia.
Niestety z powodu przedłużenia wystąpień poszczególnych prelegentów konferencji, zaplanowana w programie dyskusja, po pierwszej części spotkania, nie odbyła się. W takiej sytuacji przedstawiciele organizacji pacjenckich nie mieli szans na ustosunkowanie się do prezentowanych danych.
W drugiej części spotkania poświęcono czas na omówienie rządowego projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta w części dotyczącej pozasądowego trybu dochodzenia roszczeń. Zastanawiano się jakie korzyści przyniesie pacjentom nowelizacja przepisów w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu błędów medycznych.
Więcej informacji: www.prawapacjenta.eu