REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Eksplozja zachorowań na raka prostaty

Coraz więcej mężczyzn w Polsce zapada na raka prostaty. Tak podsumowali konferencję lekarz biorący udział w ogólnopolskiej konferencji o nowotworach układu moczowego, która odbyła się 21 lutego w Białymstoku.

Zorganizowało ją Białostockie Centrum Onkologii wspólnie z Polskim Towarzystwem Radioterapii Onkologicznej, Polskim Towarzystwem Onkologicznym i Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem.

Prezes Polskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej prof. Jacek Fijuth z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi powiedział dziennikarzom, że rak prostaty to najczęściej występujący nowotwór układu moczowego. W Polsce na ten nowotwór zapada ok. 30 tys. osób, co stanowi jedną trzecią zachorowań na wszystkie nowotwory, a na raka prostaty ok. 16 tys. mężczyzn.

– Rak gruczołu krokowego jest nowotworem (…) wpisanym w scenariusz życia mężczyzny. Im mężczyzna jest starszy, tym ryzyko, że wystąpi u niego rak gruczołu krokowego, jest większe – powiedział prof. Fijuth.

Dane statystyczne wskazują, że u mężczyzn powyżej 80 lat ryzyko to wynosi 80 proc. Jedną ze światowych tendencji w urologii i onkologii jest właśnie zaniechanie radykalnego leczenia, a jedynie tzw. aktywna obserwacja. Dotyczy to tych pacjentów z rakiem prostaty, u których wykryto łagodne zmiany nowotworowe w bardzo wczesnym stadium, a nowotwór wykazuje bardzo łagodny przebieg.

W wielu krajach taka obserwacja dotyczy nawet ok. jednej trzeciej pacjentów. Badania wykazują, że przeżywalność takich pacjentów – leczonych (chirurgicznie, radioterapią) i nieleczonych – jest taka sama. Zaniechanie leczenia daje im np. większy komfort życia niż np. powikłania pooperacyjne.

System w Polsce do aktywnej obserwacji nie jest jeszcze przygotowany.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content