W najnowszym numerze Kwartalnika NTM znajdziemy wywiad Moniki Dyjak z dr n. o zdr. Dorotą Kilańską z Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na temat e-zdrowia, nowych strategii informatyzacji sektora ochrony zdrowia oraz e-pielęgniarstwa.
e-Zdrowie to usługi elektroniczne, które obejmują wszystkie możliwe zastosowania nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w służbie zdrowia. Zakres tego rodzaju usług to zarówno diagnozowanie pacjentów, jak i konsultacje na temat sposobu pielęgnacji, edukacja odnośnie zapobiegania chorobom, kontrola statusu zdrowotnego oraz promowanie zdrowego stylu życia.
W Polsce systematycznie wdrażane są rozwiązania informatyzujące sektor ochrony zdrowia. Należy tutaj wspomnieć o projektach centralnych prowadzonych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Celem ich jest gromadzenie i wymiana danych pozyskiwanych z poziomów regionalnych, poprzez budowanie interoperacyjności danych z wykorzystaniem standardów to umożliwiających, jak np. słowniki pozwalające na ujednolicenie nazewnictwa zdarzeń towarzyszących realizacji usług zdrowotnych. Podstawą prawną procesu informatyzacji ochrony zdrowia jest ustawa z dn. 28.04.2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia, obowiązująca od 01.01.2012 r. System ten obejmuje bazy danych funkcjonujące w ramach Systemu Informacji Medycznej (SIM), dziedzinowych systemów teleinformatycznych oraz rejestrów medycznych.
W Polsce systematycznie promowany jest także rozwój e-pielęgniarstwa. Wykorzystując różnorodne nowoczesne technologie i narzędzia pielęgniarki próbują docierać z usługami tam, gdzie tylko to możliwe.
Pielęgniarki są bardzo kreatywne i potrafią zrobić wiele przy niewielkich nakładach, jeżeli tylko widzą w tym korzyść dla pacjentów i ułatwienie swojej pracy – a tak zapewne się stanie po wdrożeniu teleopieki. Jednak, aby bezpiecznie sprawować opiekę, niezbędne są odpowiednie narzędzia, np. w postaci przewodników do opieki opartych na badaniach naukowych.
Prawnie usankcjonowano teleopiekę ustawą z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Ponadto istnieje w prawie polskim odpowiedni zapis pozwalający na udzielanie świadczeń medycznych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Jednak w dalszym ciągu nie ma możliwości rozwijania e-pielęgniarstwa na poziomie oczekiwanym przez środowisko.
Więcej: Kwartalnik NTM nr 1/2017