Białka wyzwalają rozwój komórek raka prostaty. Do takiego wniosku doszli naukowcy z National Eye Institute i Maine Medical Center Research Institute w Scarborough. Zespołem kierowała prof. Berna Uygur z Institute of Child Health and Human Development (NICHD). NICHD należy do National Institutes of Health (NIH).
Badacze wyhodowali ludzkie komórki raka gruczołu krokowego w naczyniach laboratoryjnych. Wraz z ludzkimi komórkami mięśni gładkich otaczających gruczoł krokowy i mięśnia poprzecznego zwieracza cewki moczowej u podstawy gruczołu krokowego. Bliskość komórek mięśniowych może sprawić, że komórki raka prostaty będą częściej atakowały pobliskie tkanki i rozprzestrzenią się na inne narządy.
Wyniki badania opublikowano w „Molecular Cancer Research”. W przeprowadzonym badaniu naukowym, którego komórki mięśniowe wydzielały interleukiny 4 i 13, białka, które stymulowały komórki nowotworowe do produkcji dwóch dodatkowych białek – aneksyny A5 i syncytiny 1. Te dwa dodatkowe białka wyzwalały proces łączenia się kilku komórek nowotworowych w jedną. Testy pokazały, że takie połączone komórki rozwinęły cechy bardziej złośliwych. To znaczy silniej atakujących otaczające tkanki i mających zdolność szybszego rozprzestrzeniania się na inne części ciała.
Naukowcy uważają, że można zbadać leki hamujące aneksynę A5 i syncytynę 1 pod kątem ich potencjału w leczeniu raka prostaty.
Według National Cancer Institute u około 11,2 proc. mężczyzn w Stanach Zjednoczonych w pewnym momencie ich życia zostanie zdiagnozowany rak prostaty.
Źródło: www.pulsmedycyny.pl