IsoPSA to nowy test z krwi, który okazał się dokładniejszy od standardowego testu PSA w diagnostyce raka gruczołu krokowego.
Wieloośrodkowe badanie, którego wyniki przedstawiono podczas 13. Kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (American Urological Association – AUA) w San Francisco, potwierdziło jego skuteczność kliniczną. Nowy test może zrewolucjonizować diagnostykę raka gruczołu krokowego.
W wynikach badań „Prospective Validation of the IsoPSA Assay for Detection of High Grade Prostate Cancer” oszacowano, że nowy test IsoPSA pozwala na uniknięcie ok. 45% biopsji gruczołu krokowego wykonywanych w diagnostyce taka prostaty.
Test IsoPSA okazał się skuteczny w rozróżnianiu zaawansowanego raka gruczołu krokowego a chorobą o niskim lub umiarkowanym stopniu agresywności. Jest to dobra wiadomość, gdyż jest to badanie nieinwazyjne. W praktyce klinicznej może to oznaczać, że rzadziej będzie dochodziło do wdrożenia terapii onkologicznej u pacjentów, którzy jej nie potrzebują.
– Aby być klinicznie użytecznym, biomarker musi być swoisty zarówno dla tkanki, jak i dla nowotworu. Tymczasem PSA jest specyficzny dla gruczołu krokowego, ale nie jest specyficzny dla raka gruczołu krokowego. W związku z tym nie jest precyzyjnym narzędziem diagnostycznym i prowadzi do wykonywania wielu niepotrzebnych biopsji – mówił dr Eric Klein, szef Cleveland Clinic’s Glickman Urological & Kidney Institute. – Natomiast IsoPSA jest swoisty zarówno w stosunku do tkanki, jak i nowotworu. Za jego pomocą można więc dokładniej wykrywać raka o wysokim stopniu agresywności i zredukować ilość niepotrzebnie wykonywanych biopsji u pacjentów z nowotworem o niskim stopniu złośliwości.
Źródło: www.onkonet.pl