Częstomocz najczęściej wiąże się z uczuciem parcia na pęcherz i natychmiastową potrzebą oddania moczu. Często, mimo wizyty w toalecie, uczucie to nie mija. Może to oznaczać, że częste oddawanie moczu nie wynika z nadmiernego spożycia płynów lecz może być związane z licznymi chorobami.
Najczęstszą przyczyną nadmiernego oddawania moczu jest zakażenie układu moczowego. Przy oddawaniu moczu pacjent odczuwa ból, dolegliwościom może towarzyszyć niekiedy gorączka. Częste mikcje towarzyszą także wielu innym chorobom.
Mogą świadczyć między innymi o:
Jeśli w nocy wstajemy co najmniej dwa razy do toalety, to także sygnał, że czas na konsultacje medyczną. W trakcie snu nerki produkują mniejsze ilości moczu, dlatego już dwie mikcje w nocy są traktowane jako stan patologiczny.
Przyczyny częstego oddawania moczu w nocy mogą być różne. Poza chorobami układu moczowego, częste mikcje nocne występują także przy:
U kobiet częste i bolesne oddawanie moczu, może być związane z aktywnością seksualną, i może sygnalizować zakażenie chorobami wenerycznymi. Ból podbrzusza i częste oddawanie moczu, mogą wystąpić również u pacjentek z zespołem jelita drażliwego. Zazwyczaj dochodzi wtedy do zaburzeń w miesiączkowaniu. Częstomocz występuje również przy różnych chorobach narządu rodnego, takich jak zapalenie jajników, endometrioza, nowotwory w obrębie układu rodnego.
Panowie, którzy cierpią na częstomocz, powinni wykonać badania w kierunku wykrycia chorób gruczołu krokowego, zwłaszcza, jeśli przekroczyli 50. rok życia. Częste oddawanie moczu u mężczyzn występuje przy zapaleniu, łagodnym przeroście lub nowotworze prostaty.
U dzieci, w wieku przedszkolnym w normie mieści się 6-8 mikcji w trakcie dnia. U chłopców do 7. roku życia, zjawiskiem normalnym jest nawet 9 wizyt w toalecie. Częstomocz u dzieci, zazwyczaj występuje samodzielnie, bez innych objawów chorobowych (bóle brzucha, nadmierne pragnienie, zmiana wyglądu moczu) i ma podłoże psychiczne. Nie jest to jednak powód do niepokoju, bo zjawisko samo ustępuje z wiekiem.
Podłoże emocjonalne ma także częstomocz nocny, który dotyka co czwarte dziecko. Warto wtedy zwrócić uwagę czy dziecko nie pije zbyt dużo napojów zawierających kofeinę i teinę, takich jak coca-cola, herbata, napoje czekoladowe.
Częstomocz u dzieci może jednak także wynikać z zakażenia układu moczowego, często występuje przy zapaleniach górnych dróg oddechowych, może być również następstwem wad rozwojowych układu moczowego.
Dla kobiet w ciąży, od 6. tygodnia do porodu, częste wizyty w toalecie to prawdziwa udręka. Intensywne oddawanie moczu w ciąży nie musi być oznaką żadnej choroby i najczęściej wynika z tego, że powiększająca się macica uciska pęcherz moczowy. Jeśli jednak częstomocz nasili się gwałtownie, zwłaszcza w nocy, a do tego podczas mikcji pojawi się ból i pieczenie cewki moczowej, może być to sygnał infekcji dróg moczowych.
Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość u ciężarnych, bo rosnąca macica powoduje zastoje moczu w pęcherzu, przez co namnażają się w nim bakterie. Niegroźna z pozoru infekcja może się rozprzestrzenić na nerki i układ rodny. A to może doprowadzić do poronienia.
Sposób leczenia częstomoczu zależy od tego, jaka jest jego przyczyna, zawsze jednak powinien być podstawą rozszerzonej diagnostyki. Oprócz badania ogólnego moczu, lekarz może zlecić:
Źródło: www.medme.pl