REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

CystoCare, czyli wiedza uspokaja

Każdy pacjent przed operacją czuje niepokój, czasem strach. Tymczasem kompleksowa informacja i rozmowa lekarza z pacjentem to często nieoceniony, a także niedoceniany „środek uspokajający”. Dlatego lekarze z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala na szczecińskich Pomorzanach opracowali program „CystoCare”. Jest on dedykowany pacjentom czekającym na jedną z poważniejszych operacji, jaką jest wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu.

„CystoCare” to element edukacji przedoperacyjnej dla chorych z rakiem pęcherza, którzy zakwalifikowani zostali do radykalnej operacji jego wycięcia, czyli cystektomii. Cykliczne spotkania z pacjentami odbywają się średnio raz na dwa miesiące w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie.

Podczas specjalnie przygotowanej prezentacji omawiany jest przebieg choroby nowotworowej pęcherza, sposób jej leczenia, metody operacyjne. W przejrzysty sposób lekarze pokazują na czym polegać będzie operacja i jaką metodą może być wykonana. Pacjenci obejrzeć mogą sprzęt, jaki wykorzystywany będzie podczas zabiegu. Otrzymują również informacje na temat tego, jak będą funkcjonowali po operacji. Dowiadują się także co się zmieni w ich życiu, jakie przebiegać będzie rehabilitacja. Mają możliwość porozmawiania z lekarzami kliniki, a także z pacjentami, którzy już przeszli operację wycięcia pęcherza i są ogromnym wsparciem dla tych, którzy na zabieg czekają.

Jak wygląda spotkanie?

W spotkaniu udział biorą także pielęgniarki stomijne, onkolog, psycholog oraz rodziny pacjentów.

Pomysłodawcą spotkań jest dr n. med. Artur Lemiński z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2. Spotkania i rozmowy z pacjentami i ich bliskimi pozwalają „oswoić się” z chorobą, operacją i jej skutkami. Program „CystoCare” jest wyjątkowy w skali kraju. Jego idea była prezentowana podczas tegorocznego kongresu Polskiego Towarzystwa Urologicznego w Katowicach.

Lekarze Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2 usuwają pęcherz moczowy z powodu raka metodą laparoskopową. Pierwszy taki zabieg szczecińscy urolodzy przeprowadzili w lipcu 2016 roku. Cystektomia  laparoskopowa oznacza redukcję powikłań, po operacji nie dochodzi do rozejścia się ran czy przepuklin, a pacjent szybciej dochodzi do siebie i nie odczuwa tak dużego bólu, jak w przypadku tradycyjnych metod operacji.

Nowotwór pęcherza jest jednym z 10 najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Powód? „Prozaiczny” – palenie tytoniu. Na chorobę zapadają głównie mężczyźni, rzadziej kobiety. W całej Europie to ok. 150 000 osób rocznie, z czego 52 000 umiera. Często pacjenci zgłaszają się do urologa zbyt późno. Nasz niepokój powinna wzbudzać obecność krwi w moczu, a standardowym i wcale niedrogim badaniem, mogącym wykryć chorobę, jest po prostu USG pęcherza.

Skip to content