Regularna gimnastyka pozwala na złagodzenie lęków u pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych na łamach pisma „Archives of Internal Medicine”.
Chorobom przewlekłym często towarzyszą stany lękowe, które znacznie obniżają jakość życia pacjentów, a także mogą przyczynić się do nieprzestrzegania zaleceń lekarskich, a to z kolei negatywnie odbija się na wynikach terapii.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Georgia przeanalizowali wyniki 40 badań klinicznych, które objęły łącznie ok. 3 tys. osób cierpiących na różne schorzenia przewlekłe. Okazało się, że aż 90 proc. badanych, którzy byli przydzieleni do grupy regularnie ćwiczącej byli zdecydowanie mniej nerwowi i odczuwali mniej lęków niż chorzy, którzy nie ćwiczyli. Rezultaty badań wskazują, że regularna aktywność fizyczna o 20 proc. łagodzi lęki związane z chorobą.
Nietrzymanie moczu to również choroba przewlekła, w której uprawianie regularnych ćwiczeń fizycznych może wpłynąć nie tylko na usprawnienie mięśni dna miednicy i kondycji całego organizmu, ale także przyczynić się do zminimalizowania stanów lękowych i znacząco poprawić jakość życia.