Departament Zdrowia prognozuje, że w ciągu najbliższych 15 lat liczba pacjentów z rakiem gruczołu krokowego w kraju wzrośnie o 29%. Aby zahamować ten proces Fundacja Wygrajmy Zdrowie przygotowała raport dotyczący poprawy efektywności profilaktyki, diagnostyki i leczenia tej grupy pacjentów.
Rekomendacje mają się przyczynić do do zmniejszenia liczby zachorowań. Wpłynąć na spadek śmiertelności oraz na poprawę przeżyć 5-letnich w nowotworze gruczołu krokowego w Polsce. Tak ocenia Beata Ambroziewicz, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, inicjator raportu ze strony organizacji pacjenckich.
Prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, wielokrotnie podkreślał skalę problemu, rocznie chorobę diagnozuje się bowiem u blisko 16 tys. mężczyzn. Co trzeci chory przegrywa walkę z tym nowotworem. Jednocześnie zwiększa się wciąż liczba chorych na raka gruczołu krokowego.
– Wdrożenie wielokierunkowych rekomendacji w opiece nad pacjentem chorym na raka gruczołu krokowego ma tym większe znaczenie. Od listopada 2017 roku, w refundacji znalazły się długo oczekiwane przez pacjentów i klinicystów terapie, które pozwalają na dobór spersonalizowanego leczenia w różnych stadiach zaawansowania nowotworu. Jest to niewątpliwie przełom, który przybliżył nas do europejskich standardów – komentuje Beata Ambroziewicz.
Rak prostaty jest obecnie drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Nowotwór gruczołu krokowego jest chorobą rozpoznawaną najczęściej u mężczyzn po 65. roku życia a ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. 5-letnie przeżycie mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego w Polsce wynosi 53,26%. Znacznie odbiega to od parametrów obserwowanych w krajach Europy Zachodniej (średnia: 69,7%; najwyższe współczynniki uzyskuje Francja – 75,79%). Niskie wskaźniki przeżyć wynikają z późnego rozpoznania choroby. Także z towarzyszących chorób współistniejących, jak choroby serca, nadciśnienie, cukrzyca, otyłość oraz do nie dawna ograniczonej możliwości leczenia zgodnie ze światowymi standardami.
W celu kompleksowego zaopiekowania się pacjentami z rakiem prostaty rekomenduje się także zakrojone działania profilaktyczne. W tym wprowadzenie powszechnych badań profilaktycznych i programów zdrowotnych dla mężczyzn między 55-69 rokiem życia. Oraz poprawę efektywności leczenia chorych z rakiem gruczołu krokowego. Istotnym działaniem wspierającym wielospecjalistyczną opiekę nad pacjentem z rakiem prostaty, zalecanym przez środowisko organizacji pacjenckich, jest prowadzenie ogólnopolskich kampanii edukacyjnych. Dzięki nim można będzie zdiagnozować raka we wczesnym stadium i wpłynąć na długość przeżycia chorych z tym nowotworem. W raporcie są przykłady dobrych praktyk tworzenia programów polityki zdrowotnej na podstawie pozytywnie zaopiniowanych przez AOTMiT programów polityki zdrowotnej oraz przewodnik jak tworzyć skuteczne programy w tym obszarze.
Raport dostępny pod linkiem: www.wygrajmyzdrowie.pl