W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się gruntownych zmian w strukturze i funkcjonowaniu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Już w tym roku jego kondycja finansowa została zachwiana. Przyczyną zmniejszenia wpływów do kasy PFRON-u był wzrost zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych, a co za tym idzie zmniejszenie przychodów pochodzących od pracodawców, którzy nie zatrudniają określonej ustawowo liczby osób niepełnosprawnych. Jednocześnie wydatki Funduszu wzrastają, ponieważ muszą oni dopłacić do wszystkich pracowników z niepełnosprawnością.
Rodzą się obawy, że przy ciągłym wzroście zatrudnienia niepełnosprawnych PFRON może okazać się niewydolny. Decyzję co do jego dalszego funkcjonowania będą musieli podjąć parlamentarzyści. Prezes Funduszu, Wojciech Skiba uspokaja, że PFRON nie przestanie istnieć. – Zgodnie z obowiązującą ustawą o rehabilitacji i ustawą o finansach publicznych, od 1 stycznia roku 2012 fundusz straci osobowość prawną. Wtedy będzie on działał jako jednostka organizacyjna Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wiem, że toczą się dyskusje i prace koncepcyjne, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy takie ulokowanie PFRON jest optymalne z punktu widzenia efektywności realizowanych przez niego zadań. (?)Przypomnę, że ta zmiana była podyktowana zmianą ustawy o finansach publicznych, a więc i konstrukcji systemu finansowego i podatkowego państwa, którego elementem jest PFRON. Te zmiany musimy rozpatrywać w szerszym kontekście. Obecna konstrukcja finansów publicznych nie wyklucza innych form funkcjonowania funduszu – czy jako podmiotu prawnego, czy też agencji wykonawczej mającej osobowość prawną.
Jednym z licznych obszarów działalności Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest dofinansowanie do zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
Źródło: www.pfron.org.pl