REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Chirurgia robotyczna szansą chorych na raka gruczołu krokowego

Na portalu Puls Medycyny ukazał się wywiad Emilii Grzeli z z lek. Pawłem Salwą, kierownikiem Oddziału Urologii w Szpitalu Medicover. Rozmowa dotyczyła wykorzystania systemu da Vinci w leczeniu chirurgicznym nowotworu gruczołu krokowego, który w USA i w krajach skandynawskich wykorzystywany jest do przeprowadzania prostatektomii ze względu na olbrzymie korzyści i rezultat końcowy zabiegu.

„W porównaniu z metodą otwartą i laparoskopową, operacja z użyciem robota da Vinci pozwala na poprawienie wskaźników całkowitego usunięcia nowotworu oraz uniknięcia wielu komplikacji po zabiegu. Należą do nich powikłania: sercowo-naczyniowe, nerkowe, płucne, infekcje, nietrzymanie moczu czy utrata sprawności seksualnej. Zdecydowanie większa precyzja tej operacji skutkuje wielokrotnym zmniejszeniem utraty krwi.

Po operacji z użyciem robota da Vinci o wiele krótszy jest okres rekonwalescencji i wiąże się z mniejszymi dolegliwościami bólowymi (niż po klasycznej chirurgii i laparoskopii). Na przykład zaopatrzenie pacjenta cewnikiem po operacji z zastosowaniem robota trwa 2 dni, natomiast po operacji otwartej czy laparoskopowej to minimum dwa tygodnie, a często dużo dłużej. W mojej ocenie, robotyka w leczeniu chirurgicznym nowotworu gruczołu krokowego to absolutny przełom.”

Więcej na stronie: www.pulsmedycyny.pl

Skip to content