Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS) aż trzy czwarte Polaków krytycznie ocenia działalność Narodowego Funduszu Zdrowia. Negatywną opinię Funduszowi wystawiło aż 76 proc. ankietowanych. Pozytywne zdanie na temat działalności NFZ ma tylko 13 proc. respondentów.
Na tak krytyczną ocenę mają zapewne wpływ nagłośnione ostatnio nieporozumienia dotyczące projektu zarządzenia prezesa NFZ regulującego zasady realizowania świadczeń tzw. chemioterapii niestandardowej.
Ostatnie działania Funduszu nie były również korzystne dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ nr 58/2009 z dn. 29 października 2009 r. w przypadku braku środków finansowych wojewódzkie oddziały NFZ mogą tworzyć ewidencję zleceń oczekujących na potwierdzenie. Dotyczy to także środków pomocniczych wydawanych co miesiąc (np. pieluchy dla dorosłych i worki stomijne). Do tej pory zaopatrzenie w produkty wydawane na podstawie karty zaopatrzenia comiesięcznego musiały być realizowane na bieżąco.
Ponadto w myśl nowego Zarządzenia, zlecenie na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze jest ważne 30 dni. Oznacza to, że osoba korzystająca z przedmiotów ortopedycznych lub środków pomocniczych będzie zmuszona, w krótkim czasie, nie tylko zaewidencjonować oraz potwierdzić wniosek, ale także odebrać asortyment. ? Problemem jest to, że część osób zaopatruje się w wyroby medyczne za pośrednictwem poczty i nie zdąży zrealizować wniosku w narzuconym terminie ? zauważa Janina Bojda, Prezes Małopolskiego Sejmiku Organizacji Osób Niepełnosprawnych. Do tej pory, okres ważności zlecenia liczony był od dnia wystawienia zlecenia włącznie do dnia przyjęcia go do realizacji.