REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Budżet NFZ 2010 – kolejne głosy zaniepokojenia

Kolejne środowiska związane z osobami niepełnosprawnymi wyrażają swoje zaniepokojenie przyszłorocznym budżetem NFZ na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Tym razem swoje obawy w komunikacie prasowym wyraziła Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED, która skupia producentów i dystrybutorów przedmiotów ortopedycznych.

Autorzy komunikatu zauważają, że tegoroczny budżet NFZ przeznaczony na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze wynosi ok. 583 mln zł. Dla porównania na refundacje leków Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje blisko 7,5 mld zł. Proporcja ta wynosi więc 1:14. W Europie proporcje te wynoszą 1:5. – Tak więc, proporcjonalnie, niepełnosprawni obywatele w innych krajach europejskich mają blisko 3 razy lepszą sytuację w zakresie refundacji przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych w porównaniu z niepełnosprawnymi obywatelami Polski ? możemy przeczytać w komunikacie.

POLMED podkreśla również, że procedura regulująca nabywanie przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych jest wyjątkowo uciążliwa i nieprzyjazna. Pomijając formalności obowiązujące lekarzy oraz świadczeniodawców, osoby starające się o przyznanie im tego rodzaju świadczeń – często z ograniczoną sprawnością zmuszone są do przebycia wymagających i wieloetapowych czynności. Zalicza się do nich chociażby wymóg złożenia własnoręcznego i czytelnego podpisu ? a pod uwagę trzeba wziąć, że wielu spośród aplikantów cierpi na choroby uniemożliwiające sprawne posługiwanie się długopisem. Ponadto formularz niezbędny do uzyskania stosowanego świadczenia wymaga zebrania nawet 6 różnych pieczątek i podpisów, a jego złożenie i finalna akceptacja wiąże się z podróżami do oddziału NFZ.

Jest to kolejny głos, który jednoznacznie krytykuje plany budżetowe NFZ, a także nowe rozporządzenie w sprawie określania warunków i realizacji umów w rodzaju zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi, w którym postulaty proponowane przez środowisko osób niepełnosprawnych nie zostały uwzględnione.

Skip to content