Najnowsze światowe badania kliniczne wykazały wysoką skuteczność elektrostymulacji (neuroelektromodulacji) korzeni krzyżowych rdzenia kręgowego przy wykorzystaniu terapii InterStim. Pięcioletnia prospektywna próba miała na celu ocenę długotrwałego bezpieczeństwa i długoterminowej skuteczności neuromodulacji krzyżowej u pacjentów opornych na inne formy leczenia NTM, cierpiących na naglące nietrzymanie moczu oraz cierpiących na zatrzymanie moczu.
W badaniu wzięło udział 17 ośrodków medycznych na całym świecie. Do badania zakwalifikowano 163 pacjentów (87% płci żeńskiej). Po stymulacji testowej 11 pacjentów odrzuciło wszczepioną elektrodę, a 152 przeszło implantację z zastosowaniem InterStim. Spośród pacjentów poddanych implantacji 96 (63.2%) było opornych na inne formy leczenia NTM, 25 (16.4%) miało naglące nietrzymanie moczu a 31 (20.4%) miało zatrzymanie moczu. Diariusze zawierające informacje o wydalaniu moczu były zbierane co roku przez okres 5 lat.
W ciągu 5 lat w grupie pacjentów opornych na leczenie NTM liczba epizodów wycieku moczu obniżyła się z 9.6 do 3.9. U pacjentów cierpiących na naglące NTM przeciętne ilości wypróżnień dziennie spadły z 19.3 do14.8, a przeciętna objętość moczu podczas jednorazowego wypróżnienia wzrosła z 92.3 do 165.2 ml. W przypadku pacjentów z zatrzymaniem moczu przeciętna ilość cewnikowań zmalała z 5.3 do 1.9. W piątym roku po wszczepieniu stymulatora 68% pacjentów z nietrzymaniem moczu, 56% z parciem naglącym i 71% z zatrzymaniem moczu zanotowało pozytywne wyniki.
Długoterminowe badania dowodzą, że terapia przy użyciu InterStim jest bezpieczna, minimalnie inwazyjna, odwracalna oraz efektywna w przywracaniu częstotliwości i jakości wypróżnień. W ciągu ostatniej dekady neuromodulacja krzyżowa, nazywana często krzyżową stymulacją nerwową lub terapią InterStim okazała się skuteczną formą leczenia w przypadkach dysfunkcji wypróżniania, które są oporne na leczenie tradycyjne, szczególnie w przypadku nietrzymania moczu, naglącego NTM oraz w przypadku neuropatycznego zatrzymania moczu. Ostatnio ten rodzaj terapii również przyniósł doskonałe wyniki w leczeniu nietrzymania kału i zaparcia idiopatycznego.