Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

2021-05-10

Postęp medycyny sprawia, że na całym świecie opracowywane są i rejestrowane kolejne preparaty mające zastosowanie w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego. Pod koniec 2020 roku amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała nowy lek - vibegron, antagonistę receptora beta-3-adrenergicznego stosowanego w leczeniu zespołu pęcherza nadreaktywnego u pacjentów, u których dochodzi do nagłego nietrzymania moczu. W Polsce możliwości kliniczne związane z refundowanym leczeniem OAB zatrzymały się na opcjach sprzed dekady, a resort zdrowia nadal nie podjął decyzji w sprawie refundacji mirabegronu w drugiej linii leczenia farmakologicznego.

2021-05-05

Ministerstwo Zdrowia 30 kwietnia ogłosiło nową listę produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL), na której znalazły się 102 pozycje.

2021-04-29

Szpital Specjalistyczny oraz Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dołączyły do grona placówek, w których przeprowadzane są zabiegi neuromodulacji krzyżowej.

2021-04-28

Ponad rok od wybuchu pandemii opublikowana została Biała Księga "Charakterystyka choroby COVID-19, objawy oraz skutki zdrowotne. Rekomendacje i doświadczenia polskich klinicystów".

2021-04-27

W wielu miastach Polski coraz większą popularnością cieszą się zabiegi laserowego leczenia nietrzymania moczu. Tylko w Warszawie tego typu świadczeń udziela już ponad 20 prywatnych placówek. Czy schorzenia uroginekologiczne mogą i powinny być leczone z wykorzystaniem laserów? Opinie lekarzy i fizjoterapeutów są podzielone.

2021-04-21

O tym, że szczepienia działają, nie trzeba zbytnio przekonywać. Na to, że działają szczególnie w opiece długoterminowej, wskazuje analiza obserwacji i danych zgromadzonych przez Koalicję "Na pomoc niesamodzielnym", która niemal od początku pandemii prowadziła monitoring wśród: DPS-ów, ZOL-i, ZPO oraz pozostałych całodobowych placówek opieki.

2021-04-20

Eksperci przypomnieli, że AstraZeneca i Johnson&Johnson wykorzystują do produkcji szczepionek wektorowych przeciw COVID-19 zmodyfikowane genetycznie linie komórkowe. By wyprodukować szczepionki przeciw COVID-19 w oparciu o technologię wektorową nie trzeba było przeprowadzać żadnej aborcji, a linie komórkowe pochodzące z materiału aborcyjnego (pobranego kilkadziesiąt lat temu) służą do prowadzenia badań naukowych, dzięki którym powstało wiele technologii medycznych ratujących ludzkie życie. Takie badania obejmowały również w swojej wczesnej fazie rozwoju szczepionki mRNA produkcji Pfizer/Biontech oraz Moderna.

2021-04-19

Jakie leki wypadną z listy, a jakie nowe się na niej znajdą?
Zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu Obwieszczenia Ministra Zdrowia możliwe jest w wersji elektronicznej wyłącznie na adres e-mail: wykazy-uwagi@mz.gov.pl do 19.04.2021 r. (poniedziałek) do godz. 15.00.

2021-04-15

Przez długi czas rak jajnika nie daje objawów klinicznych, a jeśli już daje, to są one niezbyt nasilone. W obrębie tej choroby mamy całą gamę nowotworów o zróżnicowanej biologii i budowie. Po drugie, przez długi czas nie daje objawów klinicznych, a jeśli już daje, to są one niezbyt nasilone i przemijające. Dlatego kobiety często je lekceważą i traktują jako chwilową niedyspozycję. I po trzecie tym, że rak jajnika zazwyczaj ujawnia się dopiero wtedy, kiedy jest już zaawansowany. Dlatego nazywany bywa "cichym zabójcą". Jest piątym najczęstszym nowotworem wśród Polek.

2021-04-14

Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Czy oznacza to, że proste w obsłudze, sterylne, higieniczne i bezpieczne cewniki hydrofilowe będą łatwiej dostępne? Czy tysiące młodych pacjentów otrzymają szansę na bardziej samodzielne życie?

Następna strona >>