Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Aktualności

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Nakłady na ochronę zdrowia wg raportu ZPP. Polska trzecia od końca
2021-02-02

"W 2019 roku wydatki publiczne na ochronę zdrowia w Polsce w stosunku do PKB były niższe niż we wszystkich państwach sąsiadujących z nami. Zwiększa się też dystans pomiędzy Polską a wysokorozwiniętymi państwami OECD, a nawet naszymi sąsiadami.

Eksperci Związku Powiatów Polskich (Bernadeta Skóbel, Ewelina Kocemba, Rafał Rudka) opracowali raport, którego celem jest przedstawienie nakładów na ochronę zdrowia w Polsce na tle innych państw OECD. Przedmiotem analizy objęto lata 2010-2019. Informacje wykorzystane w raporcie pochodzą z danych opublikowanych przez OECD. Analizą porównawczą objęto 27 państw europejskich będących członkami OECD.

W 2019 r. na ochronę zdrowia wydatkowano w Polsce (środki publiczne) 4,3% PKB. Średnia dla analizowanej grupy państw wynosi 6,53%, a mediana 6,42%). W 2019 roku, na 27 państw, Polska zajmowała trzecie miejsce od końca. W porównaniu do 2015 r. nastąpił spadek o dwie pozycje i powrót do pozycji, jaką Polska zajmowała w 2012 roku.
W 2019 r. wydatki publiczne na ochronę zdrowia w Polsce w stosunku do PKB były niższe niż we wszystkich państwach sąsiadujących z Polską, będących członkami OECD. W ocenie autorów raportu, te kraje bardziej priorytetowo niż Polska traktują ochronę zdrowia. Jest to o tyle istotne, że takie państwa jak Słowacja, Czechy i Litwa po upadku ZSRR, były w podobnej sytuacji ekonomicznej.

Analiza bieżących publicznych nakładów na ochronę zdrowia per capita, z uwzględnieniem siły nabywczej pieniądza również wskazuje, że nakłady na ochronę zdrowia w Polsce znacząco odbiegają od średniej europejskiej.
Autorzy raportu zaprezentowali ten wskaźnik w dolarach. I tak, w Polsce wyniósł on 1568,1 dolarów. Tymczasem średnia dla analizowanej grupy państw wynosi 3270,4 dolarów, a mediana 3536,5 dolarów. Biorąc pod uwagę omawiany wskaźnik, w 2019 roku, na 27 analizowanych krajów, Polska zajmuje 23 pozycję.

Co istotne dystans pomiędzy Polską a wysokorozwiniętymi państwami OECD zamiast kurczyć, zwiększa się. Analizując bowiem dane prezentowane można zauważyć, że w Polsce w latach 2010-2019 nakłady na ochronę zdrowia, z uwzględnieniem siły nabywczej pieniądza wzrosły o 549 dolarów, ale w takich krajach jak Szwecja czy Niemcy o ok. 2000 dolarów. Spośród krajów sąsiadujących, zmniejszyliśmy dystans jedynie do Słowacji.
Jeżeli zestawimy dane dotyczące Polski z danymi dotyczącymi państw sąsiadujących możemy zobaczyć, że spośród państw dawnego bloku wschodniego Czechy wyraźnie zwiększyły nakłady na ochronę zdrowia. Natomiast Litwa, która w 2010 r. była w podobnej sytuacji jak Polska, w 2018 r. przegoniła nas, a w 2019 r. wyraźnie ten dystans jeszcze zwiększyła.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja, jeżeli bierzemy pod uwagę wydatki na mieszkańca, w ujęciu nominalnym. Wskaźnik prezentowany jest w złotych polskich i wynosi dla Polski 2593,4 zł. Średnia dla analizowanej grupy wynosi 11210,9 zł, a mediana 13004 zł. Ponownie porównując sytuację w Polsce i u naszych sąsiadów, Polska notuje najgorszy wynik, a na tle 27 analizowanych krajów zajmuje odległą 25 pozycję."

Więcej: www.zpp.pl