Używamy plików cookies do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki (odwiedź witrynę dostawcy Twojej przeglądarki aby dowiedzieć się jak to robić).
Leczenie >> Neuromodulacja krzyżowa

 

 

              REKLAMY

 

 

 

 

 

Neuromodulacja krzyżowa
Już w starożytnym Rzymie odkryto lecznicze działanie prądu elektrycznego. Wówczas do leczenia różnych bólów wykorzystywano prąd wytwarzany przez "elektryczną rybę" - drętwę. W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi techniki prąd elektryczny może łagodzić objawy dużej liczby chorób dotykających różne części ludzkiego ciała. Wszczepienie neurostymulatora może mieć korzystny wpływ również na zminimalizowanie objawów nietrzymania moczu.

Neuromodulacja unerwienia pęcherza moczowego i/lub zwieracza cewki moczowej ma zastosowanie w leczeniu przypadków naglącego nietrzymania moczu, zespołów bólowych miednicy i dysfunkcji mikcyjnych, które są oporne na standardową farmakoterapię i terapię z zastosowaniem neurotoksyn.

Co to jest InterStim?

Terapia InterStim (określana także jako stymulacja nerwów krzyżowych lub neuromodulacja krzyżowa) polega na wszczepieniu niewielkiego stymulatora (InterStim), który wysyła impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych. Pomaga to przywrócić prawidłową aktywność nerwów, które odpowiadają za kontrolę czynności dolnych dróg moczowych i dna miednicy. Najnowsze badania wykazały również, że neuromodulacja krzyżowa działa też na ośrodki w mózgu, które odpowiadają za kontrolę czynności pęcherza moczowego.

Neuromodulacja InterStim może wyeliminować lub znacznie zredukować objawy u pacjentów z:
- pęcherzem nadreaktywnym (OAB)

- zatrzymaniem moczu

- nietrzymaniem kału

- zaparciami


Skuteczność

Źródło: materiały informacyjne producenta


76% sukcesów w leczeniu nietrzymania moczu, powstałego w wyniku pęcherza nadreaktywnego (OAB)
- u 47% objawy całkowicie ustąpiły

- u 29% redukcja liczby epizodów nietrzymania w ciągu doby o > 50%


64% sukcesów w leczeniu nagłego/częstego parcia na mocz (OAB)
- u 56% powrót prawidłowej liczby mikcji (4 do 7 mikcji/dobę)
- u 64% zwiększenie średniej objętości oddawanego moczu o > 50%


83% sukcesów w leczeniu zatrzymania moczu
- u 69% możliwa rezygnacja z używania cewnika

- u 14% redukcja objętości moczu uzyskiwanego przez cewnik o > 50%


Terapia InterStim to bezpieczny i minimalnie inwazyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym, który wykazuje zdecydowanie mniejszą ilość działań niepożądanych niż większość leków. Metodę tą najlepiej zacząć stosować na wczesnym etapie leczenia, po niepowodzeniu farmakoterapii OAB (gdy objawy nie ustępują w ciągu 8-12 tygodni).

Jak wygląda system InterStim?

System ten składa się z następujących elementów:

- wszczepionego pod skórę neurostymulatora (INS)

- elektrody, czyli cienkiego drutu, który przenosi impulsy elektryczne do nerwów kontrolujących pracę pęcherza
- przenośnego programatora pacjenta, który umożliwia regulację poziomu stymulacji, a także włączanie lub wyłączanie INSO

Budowa stymulatora, który jest niewiele większy niż moneta 2 euro, wykonana jest z lekkiego i wytrzymałego metalu (tytanu).


Terapia InterStim obejmuje 2 etapy:
- Fazę testową

- Fazę wszczepienia


Faza testowa polega na tymczasowej obserwacji skuteczności terapii InterStim w codziennym życiu pacjenta. W tym celu lekarz wprowadza elektrodę (cienki drut) w pobliżu nerwów w dolnej części pleców. Elektrodę tę podłącza się do stymulatora zewnętrznego, noszonego na pasku. Dzięki temu testowi można określić długookresowy wynik stosowania terapii. Istnieją dwa typy elektrod: tymczasowa (która zostanie usunięta po zakończeniu testu) lub trwała (która pozostanie wszczepiona jeśli wynik testu będzie pomyślny). Osoby, u których objawy podczas stymulacji testowej ulegają zredukowaniu są kandydatami do wszczepienia stałego implantu.

W kolejnym etapie, czyli w fazie wszczepienia w pobliże nerwów w dolnej części pleców wszczepiona zostaje elektroda trwała (o ile taka nie została wszczepiona podczas stymulacji testowej). Elektrodę tę podłącza się do niewielkiego neurostymulatora, który zostaje umieszczony pod skórą w górnej części pośladka. Lekarz programuje parametry stymulatora w taki sposób, aby odtworzyć stymulację testową. Zabieg ten trwa ok. godziny i może zostać wykonany w znieczuleniu miejscowym.

Jak działa system InterStim?

Po powrocie do domu pacjent może stopniowo wracać do aktywności. Używanie systemu InterStim jest niewidoczne dla innych osób i bezbolesne. Początkowo pacjenci mogą odczuwać jedynie delikatne łaskotanie w okolicy miednicy (pochwa, krocze lub odbyt) lub w paluchu stopy, do którego łatwo można się przyzwyczaić. Świadomość wszczepionego neurostymulatora z czasem się zmniejsza, tak że pacjent może zupełnie nie odczuwać jego obecności.
Wizytę kontrolną w celu sprawdzenia skuteczności parametrów stymulacji oraz ich ewentualnego skorygowania zazwyczaj przeprowadza się 1 miesiąc po zabiegu wszczepienia. Czasem do dokładnego ustawienia koniecznych jest kilka wizyt w okresie pierwszych 3 miesięcy. Neurostymulator działa w sposób ciągły (przez całą dobę) przez wiele lat. Po kilku latach bateria neurostymulatora ulegnie wyczerpaniu. Pacjent może wówczas zaobserwować nawrót objawów. Jest to zjawisko normalne i nie stanowi podstaw do obaw. Należy wówczas możliwie szybko skonsultować się z lekarzem, który dokona wymiany neurostymulatora.

Od 1 kwietnia 2019 roku neuromodulacja krzyżowa jest w pełni dostępna jako świadczenie gwarantowane na oddziałach urologicznych i ginekologicznych.

Poniżej prezentujemy listę placówek szpitalnych przygotowanych do wykonywania neuromodulacji krzyżowej.

Więcej informacji na stronie www.medtronic.pl