Co to jest NTM >> Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. Początkowo mocz gubiony jest przy dużym wysiłku fizycznym, stopniowo jednak nawet chodzenie powoduje jego wyciek. W najcięższych postaciach mocz gubiony jest także w spoczynku.
Jest to najczęstszy typ nietrzymania moczu, spowodowany nieprawidłowym mechanizmem zamknięcia cewki moczowej.
Istnieją dwa typy wysiłkowego NTM, które często współistnieją:
-
anatomiczny (nadmierna ruchomość pęcherza i cewki moczowej)
-
zwieraczowy (osłabienie mięśnia zwieracza cewki)
Dolegliwość ta dotyczy w szczególności kobiet. Wysiłkowe NTM występuje u co siódmej kobiety w wieku powyżej 20 lat.

Rys. Występowanie nietrzymania moczu u kobiet w zależności od wieku
(dane z 13 badań epidemiologicznych z różnych krajów)
Prawie co czwarta kobieta (24%) w wieku od 18 do 48 lat cierpi na wysiłkowe NTM. Ok. 37% kobiet pomiędzy 35 a 54 rokiem życia doświadczyło objawów wysiłkowego NTM, a ok. 39% kobiet po ukończeniu 55 lat. Wśród 63% kobiet z wysiłkowym NTM pierwsze objawy pojawiły się przed 50, a u 18% przed 29 rokiem życia.
-
Przyczyny wysiłkowego NTM u kobiet:
-
poród
-
niedobory hormonalne związane z okresem przekwitania
-
wrodzona wada tkanki łącznej
-
przebyte operacje cewki moczowej
-
radioterapia
-
wady wrodzone
Pierwotnymi przyczynami wysiłkowego nietrzymania moczu są zdarzenia (takie jak poród), które powodują bezpośrednie uszkodzenie mięśni miednicy, nerwów lub uszkodzenie innych struktur podtrzymujących miednicę (mięśni i tkanki łącznej). Czynniki współistniejące mogą zwiększać ryzyko pojawienia się wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiety lub mogą pogorszyć przebieg już istniejącej choroby.
Do czynników predysponujących należą: czynniki genetyczne, płeć, rasa, czynniki anatomiczne i neurologiczne. Czynniki wywołujące to ciąża i poród. Do czynników przyczyniających się zaliczamy: otyłość, zaparcia, palenie tytoniu, zakażenia dróg moczowych, choroby neurologiczne (np. udar, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane). Ponadto niektóre leki posiadają działanie niepożądane w postaci nietrzymania moczu. Czynniki rekompensujące to: wiek, demencja oraz zniedołężnienie, leki, choroby współistniejące oraz zmiany w środowisku.
Przyczyny wysiłkowego NTM u mężczyzn:
-
uszkodzenie zwieraczy np. w trakcie operacji gruczołu krokowego z powodu nowotworu
-
łagodny rozrost gruczołu krokowego
-
operacja odbytnicy
-
radioterapia
-
uraz
Więcej: