REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Zmiany w strukturze społeczeństwa, a choroby wieku podeszłego

W miniony piątek (15.11.2013r.), w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja pt.: „Choroba Alzheimera – uczmy się pomagać”. Spotkanie zostało przygotowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Polskim Towarzystwem Alzheimerowskim oraz Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera. W czasie zjazdu, uczestnicy dyskutowali m.in. na temat zmieniającej się sytuacji demograficznej w Polsce, współczesnych metod rozpoznawania choroby Alzheimera oraz organizacji opieki nad pacjentem w Polsce. Istotnym elementem programu była prezentacja założeń Polskiego Planu Alzheimerowskiego.

Nasze społeczeństwo starzeje się w bardzo szybkim tempie, i jak podkreśla prof. Grzegorz Opala z Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, konsekwencją tych zmian będzie wzrost chorób związanych z podeszłym wiekiem, do których bez wątpienia można zaliczyć chorobę Alzheimera. W związku z powyższym bardzo ważne jest wdrożenie programu społecznego, zapewniającego osobom po 60 roku życia, poprawę jakości leczenia i rehabilitacji.

Obecnie osoby, które ukończył 65 lat stanowią 13% całego społeczeństwa, jest to ok. 5 mln. Polaków. Wśród podanej grupy wiekowej odnotowano ok. 200 tys. osób cierpiących na Alzheimera. Wzrost liczby pacjentów cierpiących na ten rodzaj choroby otępiennej, w konsekwencji przyczyni się do wzrostu kosztów obciążających system opieki zdrowotnej. Dlatego Profesor zwraca uwagę, iż państwo powinno położyć większy nacisk na badania naukowe, opiekę zdrowotną, nauczanie medycyny oraz badania nad nowymi lekami.

Bardzo często osoby z demencją starczą dodatkowo borykają się z wieloma innymi schorzeniami związanymi z wiekiem. Jednym z następstw Alzheimera jest nietrzymanie moczu(NTM). Rzeczywiście jednoczesne występowanie tych dolegliwości nie jest rzadkością wśród pacjentów po 60 roku życia. Zatem bardzo ważną kwestią dla tych pacjentów jest nowy projekt rozporządzenia dotyczący zaopatrzenia w wyroby medyczne wydawane na zlecenie. Być może zmiany jakie zajdą w styczniu 2014 roku na mocy nowego rozporządzenia, umożliwią cierpiącym na chorobę Alzheimera korzystać z refundacji na środki absorpcyjne.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content