Wydane przez Ministra Zdrowia rozporządzenie z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz.U.2013.26), które było konsekwencją zmian ustawodawczych z 2011 r otworzyło furtkę do tworzenia dwóch rodzajów specjalizacji lekarskich: jednolite i modułowe. Na mocy nowego wykazu jedną z nowych specjalizacji modułowych stała się endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość. Szczegóły dotyczące specjalizacji nie są jeszcze znane, lecz wkrótce należy spodziewać się pełnego programu specjalizacji, przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.
Obecnie o utworzenie nowych kierunków w programie szkoleniowym dla młodych lekarzy stara się również szereg innych specjalizacji m.in. uroginekologia, która podobnie jak endokrynologia ginekologiczna i rozrodczość od lat dąży do uwzględnienia jej w ministerialnym wykazie. Niestety pomimo wieloletnich starań, opracowania szczegółowego programu kształcenia wraz z harmonogramem szkoleń dla przyszłych specjalistów, który trafił do resortu zdrowia, nadal nic w tej sprawie nie zostało postanowione.
Przedstawiciele środowiska ginekologów są zgodni co do utworzenia nowej specjalizacji, która wychodzi naprzeciw problemom starzejącego się społeczeństwa. Obecnie na szeroką skalę obserwuje się występowanie problemów uroginekologicznych. Jak sygnalizują specjaliści, z upływem lat, trend ten będzie systematycznie wzrastał, głównie ze względu na rosnącą grupę osób starszych. Aktualnie w Polsce ok. 50% kobiet w wieku 40-70 lat cierpi na schorzenia uroginekologiczne, w tym nietrzymanie moczu i wypadanie narządów rodnych. Dla lepszej diagnostyki oraz właściwego leczenia, dolegliwości te powinny być konsultowane właśnie ze specjalistami uroginekologii. Są to mocne argumenty skłaniające do utworzenia odrębnej specjalizacji w tej dziedzinie. Nadal jednak brakuje woli ministerstwa zdrowia w wydaniu pozytywnej decyzji w tej sprawie.
Obecnie resort zdrowia na fali popularności zapłodnienia metodą in vitro zdecydował się uwzględnienie na ścieżce kształcenia lekarzy specjalizacji endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, która ma zająć się nie tylko technikami wspomaganego rozrodu, ale również cała gałązią klasycznej endokrynologii ginekologicznej.
Więcej informacji: Rynek Zdrowia