Według najświeższych badań przeprowadzonych przez PBS w ramach kampanii ?Prostata na lata?, okazało się, że mężczyźni po czterdziestce nie prowadzą badań profilaktycznych pod kątem raka prostaty. 27 % z nich nie widzi w tym nic złego.
W badaniu wzięło udział 246 mężczyzn w wieku 40+. Wyniki pokazały, iż dopiero mężczyźni po 60. roku życia zaczynają podchodzić do badań profilaktycznych poważnie. Połowa z ankietowanych w tej grupie deklaruje, że przynajmniej raz była na badaniu profilaktycznym. 12,6% mężczyzn w grupie wiekowej 40-59 twierdzi, że wykonało badanie profilaktyczne, natomiast zaledwie 2,2% z nich bada się raz w roku lub raz na dwa-trzy lata.
Wyniki przeprowadzonego w maju br. badania nie napawają optymizmem. Rak prostaty jak każdy inny może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat. Dlatego zaleca się badania profilaktyczne mężczyznom po 50. roku lub nawet w młodszym wieku, jeśli w rodzinie były przypadki zachorowania na raka prostaty lub jeśli występują zaburzenia przy oddawaniu moczu.
Należy dbać o zdrowie! Rak prostaty, zaraz po raku płuca jest drugim najczęściej występującym nowotworem i drugim co do zgonów wśród grupy chorób nowotworowych.