REKLAMA
MCC, Centrum Medyczne MCC

Opieka długoterminowa w Polsce – zapotrzebowanie

W czwartek (4.04.2013 r.) Ministerstwo Zdrowia opublikowało dane dotyczące struktury wiekowej polskiego społeczeństwa. Z danych tych wynika, że Polska jest w ścisłej czołówce krajów o starzejącym się społeczeństwie. Zaistniała sytuacja przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na opiekę długoterminową, paliatywną i hospicyjną.

Zgodnie z normą określoną przez ONZ, za społeczeństwo starzejące się uznaje się takie, w którym osoby po 65 roku życia stanowią ponad 7% ludności ogółem. Jak wynika z danych GUS, w Polsce wskaźnik ten w 2010 roku już wynosił ok. 14%, czyli ponad 5mln osób, co niewątpliwe definiuje Polaków jako starzejącą się populację.

Rosnąca grupa osób starszych nasila zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne takie jak: opieka długoterminowa nad osobami przewlekle chorymi i niesamodzielnymi, co z kolei zwiększa popyt na osoby pełniące rolę opiekunów, zarówno tych zatrudnionych w placówkach instytucjonalnych, jak i opiekunów rodzinnych.

Jak wskazują statystyki publikowane przez resort zdrowia w 2010r. w naszym kraju było blisko 168 tys. osób niesamodzielnych, w 2014 r. będzie ich ok. 200 tys., natomiast w 2030 roku liczba ta ma wzrosnąć do nawet pół miliona osób. Wśród naszego społeczeństwa wzrasta również liczba pacjentów korzystających z opieki paliatywnej i hospicyjnej. Tylko w I kwartale 2012 roku z takich świadczeń skorzystało ok. 36 tys. osób.

Przytaczane powyżej dane wyraźnie wskazują na rosnące zapotrzebowanie na szeroką rozwiniętą opiekę długoterminową, paliatywną, hospicyjną. Obecnie w Polsce brakuje wsparcia dla osób niesamodzielnych, przewlekle chorych, jak i ich opiekunów. Sektor opieki długoterminowej wymaga gruntownych zmian i większego dofinansowanie, które pozwoli na świadczenie usług opiekuńczych dla szerokiego grona potrzebujących, jak również będzie wsparciem dla osób pełniących rolę opiekunów zawodowych oraz rodzinnych.

Skip to content