19 marca Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie(COI) w Warszawie, przedstawiło publikację pt.: „Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 r.”. Dokument zawiera najnowsze dane epidemiologiczne, z których wynika, iż w Polsce przez ostatnie 5 lat zdiagnozowano blisko 360 tys. osób z chorobą nowotworową.
Według szacunku Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2010 roku liczba nowych zachorowań wynosiła 155 tys. Natomiast liczba zgonów z powodu nowotworu złośliwego wynosiła: u kobiet ok. 41tys., u mężczyzn ok. 41tys. Co oznacza, że na każde 100tys. osób przypada 132 zgony spowodowane tą chorobą.
Z raportu wynika, że w Polsce najczęściej choruje się na raka płuc. Wśród mężczyzn ten rodzaj nowotworu stanowi 21%. Na drugim miejscu plasuje się rak gruczołu krokowego, 13% zachorowań, z czego 8% to przypadki nieuleczalne .
Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie szacuje, że w najbliższych latach struktura zachorowalności nie ulegnie zmianie, i wśród mężczyzn najczęstszymi nowotworami pozostaną: rak płuca, gruczołu krokowego oraz jelita grubego . Pocieszający w tej sytuacji jest wzrost wskaźnika przeżyć.
COI wykonuje analizy 5-letnich przeżyć pacjentów z chorobami nowotworowymi. Ostatnie opublikowane badanie dotyczy chorych zdiagnozowanych w latach 2003-2005. Jego wynik może napawać optymizmem, gdyż został odnotowany wzrost wskaźnika przeżyć w stosunku do lat 2000-2003. Zdaniem autorów publikacji największa poprawa nastąpiła wśród chorych na nowotwory gruczołu krokowego, bo aż o 11%.