Komisja Europejska zobligowała Polskę do zmiany przepisów, które dotyczą stosowania obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne. Komisja Europejska uznała za niewłaściwy fakt, że w Polsce wiele wyrobów farmaceutycznych oraz sprzęt medyczny objęte są 8-procentową stawką VAT, a nie 23%. Dyrektywa Unijna dotycząca podatku VAT, mówi iż obniżoną stawkę na sprzęt medyczny, pomocniczy i pozostałe urządzenia można stosować gdy spełniają następujące warunki: są ?przeznaczone zwykle do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności? oraz są ?przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne?.
Zdaniem KE ramy wyżej wymienionej dyrektywy zostały znacznie przekroczone. W związku z tym Polska została upomniana o zmianę przepisów, w taki sposób aby zakres obniżonej stawki VAT był zgodny z zakresem na jakie zezwala prawo Unii Europejskiej. Państwo polskie w przeciągu dwóch miesięcy powinno w sposób zadowalający KE odnieść się do zaistniałego problemu. W innym wypadku sprawa może trafić do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Głos w tej kwestii zabrała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych Polmed. Zaniepokojona sytuacją zapowiada, że wystąpi z wnioskiem o powołanie zespołu, który miałby składać się z przedstawicieli resortów zdrowia i finansów oraz firm z branży. Zadaniem powołanego zespołu byłoby przekonanie KE, aby zezwoliła zachować aktualne stawki VAT.
Ministerstwo Finansów informuje natomiast, iż w chwili obecnej nie toczą się żadne prace nad objęciem 23-procentową stawką VAT wymienianych produktów. Trwają natomiast analizy prawne, których wynik ma być przedstawiony w pierwszej połowie marca.