Nowotwór urologiczny jest coraz częściej diagnozowanym schorzeniem w Polsce. Blisko u jednej trzeciej mężczyzn stwierdzany nowotwór to guz prostaty, nerki bądź pęcherza moczowego.
U Europejczyków najczęściej rozpoznaje się raka gruczołu krokowego, liderami pod tym względem są Irlandia, Francja i Norwegia. W Polsce zachorowań na raka prostaty co roku notuje się ok. 9 tys. Niepokojący jest fakt, że rocznie zachorowalność na nowotwór gruczołu krokowego u mężczyzn w wieku 45-64 lata wzrasta średnio o 9%. Według prognoz do roku 2020 liczba chorych ma zwiększyć się o połowę.
Wśród chorób uro-onkologicznych drugie miejsce pod względem częstości zachorowań zajmuje rak pęcherza moczowego. W naszym kraju zanotowany jest największy wskaźnik umieralności na tego typu nowotwór w Europie. Przyczyną takiej sytuacji jest zbyt mała profilaktyka, nowotwory zostają zdiagnozowane w znacznym stadium zaawansowania, kiedy jest już za późno na podjęcie leczenia.
Na rozwój tego typu nowotworów, znacznie wpływa styl życia, tj.: sposób żywienia, masa ciała oraz aktywność fizyczna. Ryzyko występowania nowotworu urologicznego w dużym stopniu zwiększa palenie tytoniu. Nałóg ten odpowiada za blisko 30% zachorowań, ok. 48% palaczy umiera na raka pęcherza moczowego. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia raka pęcherza moczowego występuje również u mężczyzn mających kontakt ze związkami aromatycznymi w zakładach przemysłowych.
Aby zapobiec poważnym konsekwencjom, jakie niesie za sobą choroba nowotworowa, ważne jest aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne przez mężczyzn znajdujących się w grupie wiekowej 45 plus. W Polsce od 2011 roku realizowany jest edukacyjny program profilaktyczny ?Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie?, jego celem jest promowanie zdrowego stylu życia oraz upowszechnienie wiedzy na temat czynników i objawów chorób uro-onkologicznych.
Problematyką nowotworów raka prostaty zajmują się również organizacje pozarządowe, w tym Stowarzyszenie Osób z NTM ?UroConti?, które w ramach swojej działalności powołało sekcję prostaty dedykowaną dla mężczyzn cierpiących na schorzenia gruczołu krokowego oraz zagrożonych zachorowaniem. Celem prowadzenia sekcji jest edukacja zdrowotna mężczyzn z grup podwyższonego ryzyka odnośnie profilaktyki oraz leczenia chorób gruczołu krokowego, a tym samym, zmniejszenie śmiertelności wśród nich.